Reklama
Rozwiń

Egzamin na aplikację ogólną: zasady, punktacja pytań

Pierwszy etap konkursu na aplikację ogólną odbędzie się 5 października i potrwa trzy godziny

Aktualizacja: 24.09.2011 08:20 Publikacja: 24.09.2011 05:00

Egzamin na aplikację ogólną: zasady, punktacja pytań

Foto: Fotorzepa, pn Piotr Nowak

Tegoroczny egzamin zostanie przeprowadzony na terenie warszawskich hal Expo przy ul. Prądzyńskiego. Zanim kandydaci na aplikację ogólną trafią na wyznaczoną salę,  czeka ich rejestracja. Rozpocznie się ona o godz. 8 i potrwa do 9.30.

Po rejestracji zdający losuje kopertę z kodem oraz numer stolika i zajmuje przy nim miejsce. Losowanie odbywa się raz i nie może być powtórzone. Na salę nie wolno wnosić żadnych urządzeń służących do przekazu, odbioru lub rejestracji informacji (laptop, palmptop, iPod, iPhone), tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa. Znalezienie zakazanego sprzętu po wejściu na salę oznacza wykluczenie kandydata z egzaminu. Taki sam los spotka tych, którzy będą ściągać.

W trakcie testu kandydat może opuścić salę tylko w uzasadnionych wypadkach i po uzyskaniu zgody członka komisji. W ciągu pierwszej godziny jest to jednak niemożliwe.

Test składa się ze 150 pytań. Za każdą prawidłową odpowiedź zdający dostaje 1 punkt. Zdobycie co najmniej 120 punktów będzie równoznaczne z uzyskaniem pozytywnego wyniku testu.

Każde pytanie zawiera cztery propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Odpowiedzi należy zaznaczać czarnym cienkopisem wyłącznie na specjalnej karcie poprzez zamalowanie całej kratki stojącej obok tej, którą uznamy za prawidłową. Odpowiedzi zaznaczone lub zakreślone niewłaściwie nie będą brane pod uwagę. Raz wybranego wariantu kandydat nie będzie mógł już zmienić.

Osoby, które pozytywnie zaliczą test, przejdą do drugiego etapu konkursu. Będzie on polegał na rozwiązaniu trzech kazusów.

Na aplikację ogólną dostanie się 200 najlepszych osób. Konkurencja jest więc spora, bo do egzaminów wstępnych przystąpi w tym roku aż 2170 kandydatów.

 

Czytaj więcej:

 

Zobacz też:

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców