Więcej, bo aż 105, zarezerwowano na aplikacji sędziowskiej, a 45 na aplikacji prokuratorskiej - dowiedziała się "Rz". Zarządzenie o przydziale limitów ma być podpisane lada dzień. Przy ustalaniu obu liczb brano pod uwagę możliwość sprawnego podziału aplikantów na grupy, w których odbywać się będą zajęcia.
I tak, kolejny rocznik aplikacji sędziowskiej będzie liczył siedem grup, a prokuratorskiej trzy. Rok wcześniej 150 miejsc przewidzianych na aplikacjach specjalistycznych podzielono po połowie obie dostały po 75 miejsc.
Co zdecydowało o większym zasileniu zawodu sędziowskiego? Większe potrzeby wymiaru sprawiedliwości i stale rosnąca liczba spraw wpływających do sądów.
Dla aplikantów ogólnych, którzy będą korzystać z najnowszych limitów, to bardzo ważna informacja. Na dalszą naukę w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury mają bowiem szansę tylko najlepsi z 300 aplikantów w szkole pozostanie połowa. O tym, kto zostanie, zdecyduje miejsce na liście rankingowej aplikantów aplikacji ogólnej. Pod uwagę brana jest średnia wszystkich egzaminów i praktyk.
Aplikacja prokuratorska trwa 30 miesięcy. Sędziowska jest dłuższa 54 miesiące. Obejmuje zajęcia i praktyki w szkole aż przez 30 miesięcy. Potem prawników czeka staż na stanowiskach: asystenta sędziego, a następnie referendarza (24 miesiące). W 30. miesiącu szkolenia aplikanci przystąpią do egzaminu sędziowskie go.