Aplikację prowadzi Rządowe Centrum Legislacji. Szkolenie co roku rozpoczyna 35 osób, ale chętnych jest zazwyczaj dwa razy więcej. Liczbę aplikantów, warunki i tryb kierowania na aplikację, terminy przyjmowania zgłoszeń i termin przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej na aplikację określa co roku prezes Rządowego Centrum Legislacji.
– Tydzień lub dwa po rozmowie kwalifikacyjnej instytucje kierujące są powiadamiane, czy kandydat na aplikanta został przyjęty. Wtedy też podpisywana jest umowa z urzędem – mówi Aneta Szulakowska.
Czego można się nauczyć
Aplikanci uczestniczą w dziesięciomiesięcznych wykładach i konwersatoriach oraz dwunastomiesięcznych zajęciach praktycznych. Uczą się też indywidualnie pod okiem przydzielonego im przez kierownika aplikacji patrona, który musi być prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem w procesie tworzenia prawa. Patron po zakończeniu aplikacji sporządza dla kierownika aplikacji opinię o uczniu, oceniając jego przydatność do pracy w legislacji.Zajęcia teoretyczne obejmują metodykę pracy legislacyjnej, procedurę prawodawczą, prawo Unii Europejskiej i orzecznictwo sądów polskich. Aplikanci poznają też wybrane problemy legislacyjne podstawowych dyscyplin prawa. Uczą się języka prawnego i języka prawniczego. Blok praktyczny polega na opracowywaniu projektów aktów prawnych i ich założeń oraz stanowisk prawno-legislacyjnych.
Na koniec szkolenia Rządowe Centrum Legislacji przeprowadza aplikantom egzamin. Podczas części pisemnej kursant musi przygotować projekt aktu prawnego wraz z uzasadnieniem lub stanowisko prawno-legislacyjne do projektu aktu prawnego. Część ustna odbywa się przed komisją egzaminacyjną i patronem aplikanta. Polega ona na sprawdzeniu jego wiedzy merytorycznej z zakresu wykładanych kursantom przedmiotów. W razie nieuzyskania pozytywnego wyniku kursant ma sześć miesięcy na ponowne podejście do egzaminu, ale zdają prawie wszyscy.
Aplikacja nie daje szczególnych uprawnień. Jej ukończenie może się jednak łączyć z awansem i wyższym wynagrodzeniem.
Szkolenia ?dla nieprzyjętych
Osoby, które nie zostaną przyjęte na aplikację, mogą uczyć się legislacji na szkoleniach organizowanych przez RCL. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Są one współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zakres merytoryczny danego szkolenia musi być zbieżny z obowiązkami pracowniczymi uczestnika.