Taka decyzja zapadła już w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Dotychczas egzaminy na te aplikacje organizowane były na przełomie czerwca i lipca. Ten termin był jednak krytykowany, ponieważ nie wszyscy, którzy chcieli je zdawać, mogli odpowiednio wcześnie obronić pracę magisterską. Dlatego minister Zbigniew Ćwiąkalski postanowił o przeniesieniu egzaminów na wrzesień. Wymagało to jednak przesunięcia daty rozpoczęcia szkoleń na aplikacjach. Na to zaś musiały się zgodzić samorządy prawnicze, które je prowadzą i same regulują zasady ich odbywania oraz terminy rozpoczęcia. Regulaminy aplikacji adwokackiej i radcowskiej przewidują, że szkolenia zaczynają się 1 października. MS uzyskało jednak zgodę i obietnicę ich zmiany od Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych. Także Krajowa Rada Notarialna zaakceptowała nowe terminy.
Egzamin odbędzie się w sobotę, najprawdopodobniej według dziś obowiązujących zasad.
Projekt przygotowywanych zmian ustawowych, które miały go ułatwić, nie trafił jeszcze do Sejmu. Na oficjalne podanie dokładnej daty egzaminu minister ma czas do 30 czerwca. Zajęcia szkoleniowe na I roku aplikacji rozpoczną się 1 stycznia 2009 r.
Minister ogłosił już natomiast terminy egzaminu notarialnego dla osób, które nie odbyły aplikacji: część pisemna odbędzie się 10 i 11 czerwca, a ustna – 17 czerwca. Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego uchylił jednak przepisy umożliwiające jego zdawanie prawnikom, którzy przez pięć lat pracowali na etacie albo na podstawie umowy-zlecenia przy tworzeniu lub stosowaniu prawa albo we własnej firmie świadczyli usługi prawne. Orzeczenie TK weszło w życie 4 kwietnia, dlatego takie osoby nie będą mogły przystąpić do egzaminu notarialnego. Jak się dowiadujemy w MS, egzamin ten zostanie przeprowadzony dla kandydatów, których uprawnień Trybunał nie zakwestionował. Mogą więc do niego przystąpić doktorzy nauk prawnych oraz referendarze sądowi i asystenci sędziego z pięcioletnim stażem pracy. Ci natomiast, którzy zdali wcześniej egzamin sędziowski, prokuratorski, adwokacki lub radcowski, mogą zdawać egzamin uzupełniający w zakresie różnic z notarialnym.