Przywróćcie ustny egzamin oraz praktyki

Naczelna Rada Adwokacka apeluje do Senatu o poprawienie sejmowej nowelizacji prawa o adwokaturze

Publikacja: 07.01.2009 06:45

Przywróćcie ustny egzamin oraz praktyki

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

W grudniu Sejm uchwalił nowelizację ustaw regulujących profesje prawnicze. Otwiera ona wiele pozaaplikacyjnych dróg do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza.

Da m.in. doktorom prawa z trzyletnią praktyką w zawodzie referendarza, asystenta sędziego lub w kancelarii prawniczej możliwość wpisu na listę adwokacką.

Takie rozwiązanie kwestionuje NRA. Podobnie zresztą jak zniesienie ustnej formy egzaminu zawodowego oraz praktyk aplikantów w sądach i prokuraturach. W liście do senatorów prosi, aby wnieśli poprawki do sejmowej wersji ustawy. Pozostawienie krytykowanych przepisów oznaczałoby, zdaniem NRA, wprowadzenie do sal sądowych adwokatów, którzy mogą nie posiadać niezbędnych w zawodzie umiejętności.

Władze palestry uważają, że egzamin adwokacki powinien weryfikować, czy kandydaci do tej profesji potrafią poprawnie się wypowiadać i formułować argumenty w sądowych sporach.

– To jest reguła w całej Europie – podkreśla prezes NRA Joanna Agacka-Indecka.

[b]NRA proponuje wprowadzenie nagrywanego egzaminu ustnego w formie odpowiedzi na pięć pytań z wybranej przez zdającego dziedziny prawa. W poprzednich latach ustny zdawało z powodzeniem ponad 90 proc. aplikantów.

Adwokatura broni również dotychczasowej formuły praktyk aplikantów[/b]. Chce, by nadal mogli przez kilka miesięcy zapoznawać się z pracą sądów i prokuratur, uczestnicząc w przesłuchaniach, w rozprawach jako protokolanci, pracując w sekretariatach.

NRA uważa, że propozycje Sejmu doprowadzą w przyszłości do obniżenia poziomu zawodowego adwokatów.

– To jest wymierzone w ochronę praw obywatelskich – powiedział wczoraj dziennikarzom Jerzy Naumann, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. – Chodzi też o odebranie adwokatom przymiotu zawodu zaufania publicznego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem