Prezydent podpisał ją 25 lutego. Wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.Nowelizacja przesądza, ze aplikanci adwokaccy i radcowscy z pierwszego rocznika, który dostał się na aplikacje na podstawie tzw. ustawy Gosiewskiego w grudniu 2005 r., zdawać będą swój końcowy egzamin nie według zasad nowej regulacji, ale po staremu, czyli przed komisjami korporacyjnymi.
Kończy się właśnie czwarty, ostatni rok ich szkolenia. Ma to być ostatni taki egzamin przeprowadzony przez samorządy prawnicze. Następne będzie organizować minister sprawiedliwości.
Zgodnie z ustawą, egzamin ma sprawdzić przygotowanie aplikantów do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu, w tym wiedzę prawniczą oraz umiejętność jej praktycznego zastosowania.
Zasady zdawania egzaminu, jego zakres, sposób przeprowadzenia i oceny oraz przygotowania pytań i zadań ustali w tym roku samorząd adwokacki i radcowski. Egzamin będzie płatny, wysokość opłat określą okręgowe rady. To one będą też powoływać komisje egzaminacyjne, w każdej ma się znaleźć przedstawiciel ministra sprawiedliwości.
Nowela pozwoli także wreszcie przystąpić do egzaminu notarialnego aplikantom, którzy zakończyli zajęcia szkoleniowe we wrześniu 2008 r. Oni nie mogą się już doczekać na przepisy, które będą podstawą do zorganizowania dla nich egzaminu zawodowego. Będą go zdawać według nowych zasad. Czekają ich więc: pisemny test 100 pytań oraz opracowanie dwóch projektów aktu notarialnego i opinii prawnej.