Aplikanci, którzy dostali się na aplikację adwokacką lub radcowską w grudniu 2005 r., na jesieni będą zdawać egzaminy zawodowe. Zgodnie ze znowelizowanymi w lutym ustawami korporacyjnymi po raz ostatni zorganizują je samorządy prawnicze. Następne mają być już państwowe i wyłącznie pisemne.
Samorządy adwokacki i radcowski opracowały już w przyjętych uchwałach zasady tegorocznych egzaminów. Przeprowadzą je komisje powołane przez okręgowe rady adwokackie i radcowskie na podstawie wytycznych zawartych w znowelizowanych ustawach. Określają one m.in. materię wymaganą na egzaminie (m.in. prawo i procedury cywilne, administracyjne, karne, prawo spółek, pracy, konstytucyjne, finansowe). Ustawy przewidują też, że w komisjach egzaminacyjnych będzie zasiadał przedstawiciel ministra sprawiedliwości.
Egzaminy adwokackie i radcowskie będą się składać z części pisemnej i ustnej. Etap pisemny potrwa trzy dni.
Kandydaci na adwokatów będą mieli za zadanie – w ciągu maksimum siedmiu godzin – opracować kolejno tematy: z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego – w formie pisma procesowego sporządzonego na podstawie akt. Z prawa gospodarczego zdający będą musieli napisać umowę, opinię prawną, apelację lub pismo procesowe. Na egzaminie pisemnym aplikant będzie mógł korzystać z tekstów prawnych, literatury prawniczej oraz zbiorów orzecznictwa, a także z komputera. Na ustnym zaś posługiwanie się tekstami prawnymi będzie dozwolone za zgodą przewodniczącego komisji. Skutkiem oceny niedostatecznej, choćby z jednego tematu, będzie niezdanie egzaminu.
Na ustnym etapie egzaminu adwokackiego zdający odpowie na wylosowane pytania z poszczególnych dziedzin i zagadnień prawa – w czasie nie dłuższym niż dwie godziny.