Rekordowa liczba chętnych na aplikacje

Na aplikacje korporacyjne może być w tym roku nawet 14 tysięcy chętnych – wynika z danych, które spłynęły z komisji egzaminacyjnych do Ministerstwa Sprawiedliwości

Publikacja: 12.08.2009 08:00

Rekordowa liczba chętnych na aplikacje

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Niepełne jeszcze informacje (resort nie ma danych ze wszystkich komisji, choć przyjmowanie zgłoszeń już się zakończyło) wskazują, że do egzaminu wstępnego na aplikacje adwokacką, komorniczą, notarialną i radcowską przystąpi w tym roku rekordowa liczba kandydatów.

[srodtytul]Tłumy na radcowską[/srodtytul]

– [b]Na aplikację notarialną mamy 1419 zgłoszeń[/b], a w zeszłym roku było ich 1234 – informuje Magdalena Szymańska z Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami w MS. – W stolicy zgłosiło się ponad 500 osób. Dla porównania komisja obsługująca Poznań, Łódź i Szczecin przyjęła wnioski od 258 kandydatów.

[b]Najwięcej, aż 8581 osób, zapisało się na egzamin na aplikację radcowską[/b] (w 2008 r. było 8163 zgłoszeń), w tym w samej Warszawie ok. 3300, w Krakowie – 700, we Wrocławiu – 644, w Poznaniu – 630, w Gdańsku – 435, w Lublinie – 400. Najmniej chętnych było w Koszalinie – 83, w Wałbrzychu – 113, w Opolu – 185. – Nie mamy jeszcze danych z Zielonej Góry i Rzeszowa. Razem z nimi może być 9 tys. – przewiduje naczelnik Szymańska.

[b]Adwokatami chce zostać co najmniej 3083 absolwentów prawa, ale MS nie ma jeszcze danych z kilku komisji[/b]. Szymańska szacuje, że jest tam ok. 600 zgłoszeń. W ub.r. do egzaminu zgłosiło się 3698 osób. W Warszawie jest 1200 podań, w Krakowie – 318, w Katowicach – 276, w Gdańsku – 227, w Rzeszowie – 191. Najmniej w Płocku – 35, Bielsku-Białej – 37, i Siedlcach – 38.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy po raz pierwszy przeprowadzono państwowe egzaminy na aplikację komorniczą, odnotowano znaczący wzrost liczby kandydatów. W trzech komisjach zgłosiły się 232 osoby (w ub.r. było 66 wniosków): w Krakowie – 82, w Warszawie – 80, w Poznaniu – 70.

– Liczba kandydatów na wszystkie aplikacje może wynieść 14 tys., czyli o 1 tys. więcej niż w 2008 r. – szacuje naczelnik Szymańska. – W ub.r. były 13 153 zgłoszenia.

[b]To kolejny rekord, choć tegoroczny wzrost nie jest tak duży jak ten z 2008 r., kiedy to do egzaminów zgłosiło się aż o 4 tys. osób więcej niż rok wcześniej.[/b]

[srodtytul]Czy ostatni taki nabór[/srodtytul]

Masowe zainteresowanie aplikacjami prawniczymi trwa od 2005 r., kiedy to dostęp do nich otworzyła tzw. ustawa Gosiewskiego. Co roku rośnie liczba zdających egzaminy wstępne.

Tegoroczny wzrost może wynikać z dwóch powodów. Przede wszystkim wielu kandydatom nie udało się zdać egzaminu rok temu; średnio na aplikację dostało się kilkanaście procent zdających. Pozostali próbują kolejny raz.

Kandydaci spodziewają się też, że w tym roku testy będą łatwiejsze. Nie tylko dlatego, że będzie w nich mniej pytań niż dotychczas i mniej prawidłowych odpowiedzi wystarczy, by je zaliczyć. Zdający mogą też mieć nadzieję, że same pytania będą łatwiejsze, a przygotowanie się do nich dodatkowo ułatwia ogłoszona przez MS w Internecie lista ustaw, których będą one dotyczyć.

– Chcielibyśmy, żeby w przyszłym roku nabór na aplikacje odbywał się na podstawie ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, której projekt wkrótce powinien przyjąć rząd – mówi Monika Madurowicz, wicedyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami w Ministerstwie Sprawiedliwości.

[ramka][b]Test w nowej formule[/b]

- Egzaminy odbędą się 19 września.

- Trzeba będzie rozwiązać test złożony ze 150 pytań (na aplikację adwokacką i radcowską będzie taki sam). Aby zdać, należy odpowiedzieć prawidłowo na 100 (na komorniczą wystarczy na 90).

- Egzamin potrwa dwie i pół godziny. Nie będzie możliwa zmiana raz zakreślonej odpowiedzi.

- Komisja oceni prawidłowość odpowiedzi według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu wstępnego.

- Wynik kandydata komisja ustali w formie uchwały. W ciągu 14 dni od jej doręczenia kandydat może się odwołać do ministra sprawiedliwości. Minister rozstrzyga odwołanie w drodze decyzji administracyjnej, zaskarżalnej do sądu. Błędy rachunkowe lub omyłki pisarskie komisja będzie mogła poprawić sama. [/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/08/12/rekordowa-liczba-chetnych-na-aplikacje-2/]Skomentuj artykuł[/link][/b][/ramka]

Niepełne jeszcze informacje (resort nie ma danych ze wszystkich komisji, choć przyjmowanie zgłoszeń już się zakończyło) wskazują, że do egzaminu wstępnego na aplikacje adwokacką, komorniczą, notarialną i radcowską przystąpi w tym roku rekordowa liczba kandydatów.

[srodtytul]Tłumy na radcowską[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem