Na aplikacje mogło zdać 10 tysięcy osób

Sobotnie egzaminy na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, wypadły znakomicie dla zdających. Pierwsze wyniki wskazują, że zaliczyło je około 70 proc. kandydatów

Aktualizacja: 21.09.2009 08:10 Publikacja: 21.09.2009 01:43

Liczba zdających państwowe testy na aplikacje korporacyjne co roku wzrasta. Na zdjęciu egzamin w war

Liczba zdających państwowe testy na aplikacje korporacyjne co roku wzrasta. Na zdjęciu egzamin w warszawskiej hali targowej Expo XXI

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

To rekord, tak samo jak rekordowa była liczba 14 tys. zdających absolwentów prawa. Spełniły się nadzieje tych, którzy po ubiegłym roku, kiedy zdało ledwie kilkanaście procent, oczekiwali, że tym razem śruba zostanie odkręcona. Zapowiadało to zresztą już uchwalone w lutym złagodzenie ustawowych rygorów egzaminacyjnych. Mało kto jednak się spodziewał aż tak daleko idącego otwarcia, najwięksi optymiści liczyli, że zda 40 – 50 proc., jak dwa lata temu.

[srodtytul]Egzamin ułatwiony[/srodtytul]

– Te wyniki z pewnością są efektem zmiany przepisów. Zmienił się charakter egzaminu, który był przedtem wyłaniającym najlepszych kandydatów konkursem z wysoko ustawioną poprzeczką, a stał się wstępnym testem sprawdzającym kompetencje – komentuje dobre wyniki Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Kandydaci dokładnie wiedzieli, czego się uczyć, ponieważ wykaz aktów prawnych opublikowaliśmy cztery i pół miesiąca przed egzaminem.

Jej zdaniem poskutkowało również obniżenie z 76 proc. do 66 proc. minimalnego progu punktów wymaganych do zaliczenia testu (zamiast 250 pytań i wymaganych 190 prawidłowych odpowiedzi było 150 pytań i wystarczyło 100 poprawnych). Skrócono także czas egzaminu z czterech do dwóch i pół godziny. Wreszcie nie bez wpływu było usunięcie ze wspólnego (po raz pierwszy) testu adwokacko-radcowskiego zagadnień z prawa finansowego. – W zeszłym roku większość osób poległa na podatkach – przyznaje dyrektor Kujawa.

Swoje zrobiły także „przyjazne” pytania. Młodzi prawnicy mówili reporterom „Rz”, że nie były zbyt trudne, dotyczyły kwestii zasadniczych, a nie marginalnych, nie zahaczały o orzecznictwo sądowe. Niektórzy oceniali testy wręcz jako łaskawe.

Znane są już wyniki z części mniejszych ośrodków, w których komisje zdołały sprawdzić testy. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, na aplikację adwokacką dostało się: we Wrocławiu 181 osób (86 proc. – to najwyższy odsetek), w Zielonej Górze – 61 (81 proc.), Bielsku-Białej – 29 (78 proc.), Kielcach – 58 (78 proc.), Toruniu – 44 (72 proc.), Szczecinie – 77 (71 proc.), Radomiu – 25 (71 proc.), Płocku – 32 (71 proc.), Wałbrzychu – 39 (67 proc.), Olsztynie – 43 (65 proc.), Koszalinie – 20 (64 proc.), Opolu – 24 (64 proc.), Siedlcach – 21 (55 proc.).

[srodtytul]Wrocław najlepszy[/srodtytul]

Na aplikację radcowską najlepszy wynik także padł we Wrocławiu: w jednej z komisji zdało 178 na 216 kandydatów (82 proc.). W Rzeszowie test zaliczyło 182 osoby (80 proc.), w jednej z dwóch komisji Poznania 236 na 319 (74 proc.). W Zielonej Górze zdało 66 osób (73 proc.), Wałbrzychu – 77 (68 proc.), Koszalinie – 52 (62 proc.).

Z kolei w jednej z pięciu komisji egzaminujących chętnych na aplikację notarialną – w Gdańsku – sukces odniosło 146 zdających (73 proc.).

Szacunkowe dane wskazują, że na aplikację komorniczą, na którą wymogi były jeszcze łagodniejsze (wystarczyło zdobyć 90 pkt na 150), mogło zdać nawet 90 proc. z 245 zgłoszonych kandydatów.

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/galeria/55756,1,366229.html]Zobacz egzamin w obiektywie fotoreportera[/link][/b][/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/09/21/na-aplikacje-moglo-zdac-10-tysiecy-osob/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

To rekord, tak samo jak rekordowa była liczba 14 tys. zdających absolwentów prawa. Spełniły się nadzieje tych, którzy po ubiegłym roku, kiedy zdało ledwie kilkanaście procent, oczekiwali, że tym razem śruba zostanie odkręcona. Zapowiadało to zresztą już uchwalone w lutym złagodzenie ustawowych rygorów egzaminacyjnych. Mało kto jednak się spodziewał aż tak daleko idącego otwarcia, najwięksi optymiści liczyli, że zda 40 – 50 proc., jak dwa lata temu.

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem