Firmy prawnicze płacą za szkolenie swoich aplikantów

Największe firmy prawnicze postanowiły jednakowo traktować swych adeptów

Publikacja: 27.10.2010 04:46

Firmy prawnicze płacą za szkolenie swoich aplikantów

Foto: www.sxc.hu

Polski Związek Pracodawców Prawniczych, zrzeszający 21 dużych kancelarii, opracował dokument zawierający zasady opłacania aplikantom kosztów szkolenia oraz udzielania dodatkowych płatnych urlopów. Są to tzw. dobre praktyki, które kancelarie należące do związku dobrowolnie zobowiązały się stosować.

[srodtytul]Dobre praktyki[/srodtytul]

Firmy zadeklarowały, że będą pokrywać aplikantom opłatę roczną za aplikację (radcowska kosztuje 4,6 tys. zł, a adwokacka ok. 4 tys. zł). Zobowiązały się także według wspólnych zasad udzielać im płatnych urlopów (niezależnie od wypoczynkowych i naukowych przewidzianych prawem) – na przygotowanie się do końcowego egzaminu zawodowego.

Aplikant może liczyć na 22 dodatkowe dni robocze. To jest minimum, ponieważ deklaracja przewiduje, że firmy mogą przyznawać więcej płatnego wolnego według swego uznania. Urlop dostanie także zatrudniony w kancelarii kandydat na aplikację – pięć dni roboczych na przygotowanie się do egzaminu wstępnego.

Dobre praktyki przewidują też, że [b]jeśli adwokat lub radca z aplikacją sfinansowaną przez kancelarię zechce przejść do innej w ciągu pół roku po zdaniu egzaminu końcowego, nowy chlebodawca powinien oddać poprzedniemu koszty wyszkolenia.[/b] Ma to zastąpić lojalki wymagane od aplikanta.

– To, co proponuje PZPP, zasadniczo funkcjonuje w bardziej lub mniej zbliżonej formie w większości kancelarii, problematyka ta więc wydaje się mieć ugruntowane rozwiązania – ocenia radca prawny Robert Wtorek z katowickiej kancelarii Ślązak, Zapiór i Partnerzy.

– Pomysł bardzo dobry, bo w różnych firmach praktyka była rozmaita – mówi Bartosz Grohmann, przewodniczący Komisji Naczelnej Rady Adwokackiej ds. Kształcenia Aplikantów – aplikanci wiedzą, czego mogą się spodziewać.

[srodtytul]Pakiet świadczeń [/srodtytul]

Pozytywnie dobre praktyki ocenia także adwokat Henryk Romańczuk, który opiekuje się aplikantami w warszawskiej kancelarii Wierzbowski Eversheds (nie należy do PZPP), z zastrzeżeniem, że pasują one raczej do większych firm prawniczych. Aplikanci mają w nich swoje miejsce, a ich kształcenie leży w interesie obu stron. – Jasno określone reguły chronią ich – precyzuje. Jednocześnie kancelariom zależy na długofalowej współpracy z wysoko wykwalifikowanymi prawnikami, więc w nich inwestują.

Wierzbowski Eversheds płaci za aplikację i daje dodatkowy płatny urlop przed egzaminem zawodowym (do 30 dni). Zastrzega zwrot kosztów szkolenia w razie odejścia, ale jeszcze nigdy się to nie zdarzyło.

Maciej Gawroński, szef kancelarii Bird & Bird (nienależącej do PZPP), uważa, że dodatkowy miesięczny urlop płatny mógłby być istotnym obciążeniem dla mniejszych kancelarii. Jego firma daje aplikantowi przed egzaminem końcowym miesiąc wolnego, ale nie płaci za ten czas. Gawroński z[b]wraca uwagę, że porozumienie co do jednolitej praktyki może ograniczać konkurencję wśród pracodawców,[/b] którzy kuszą także warunkami oferowanymi młodym prawnikom.

[ramka][b]Komentuje Witold Daniłowicz prezes Polskiego Stowarzyszenia Pracodawców Prawniczych, wspólnik w kancelarii White & Case:[/b]

Nie chodziło o rewolucję. Celem było ujednolicenie praktyki rynkowej i zapewnienie aplikantom we wszystkich kancelariach takich samych warunków do nauki, a tym samym wyrównanie szans na egzaminach. Dlatego też dobre praktyki odzwierciedlają średnią rynkową. Niektóre kancelarie oferują więcej, ale jest też wiele takich, które oferowały mniej. Często znacznie mniej. Przyjęcie maksymalnych rozwiązań jako modelu nie miało szansy na powszechną aprobatę. Przyjęliśmy wersję „środkową”. Należy też pamiętać, że proponujemy, aby dobre praktyki były przyjęte i stosowane przez wszystkie kancelarie, także te, które nie są członkami związku. Jestem przekonany, że patrząc z ogólnopolskiego punktu widzenia, przyjęte rozwiązania poprawiają sytuację aplikantów.[/ramka]

[ramka] [b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/10/27/kancelarie-wspieraja-aplikantow/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Polski Związek Pracodawców Prawniczych, zrzeszający 21 dużych kancelarii, opracował dokument zawierający zasady opłacania aplikantom kosztów szkolenia oraz udzielania dodatkowych płatnych urlopów. Są to tzw. dobre praktyki, które kancelarie należące do związku dobrowolnie zobowiązały się stosować.

[srodtytul]Dobre praktyki[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego