Polski Związek Pracodawców Prawniczych, zrzeszający 21 dużych kancelarii, opracował dokument zawierający zasady opłacania aplikantom kosztów szkolenia oraz udzielania dodatkowych płatnych urlopów. Są to tzw. dobre praktyki, które kancelarie należące do związku dobrowolnie zobowiązały się stosować.
[srodtytul]Dobre praktyki[/srodtytul]
Firmy zadeklarowały, że będą pokrywać aplikantom opłatę roczną za aplikację (radcowska kosztuje 4,6 tys. zł, a adwokacka ok. 4 tys. zł). Zobowiązały się także według wspólnych zasad udzielać im płatnych urlopów (niezależnie od wypoczynkowych i naukowych przewidzianych prawem) – na przygotowanie się do końcowego egzaminu zawodowego.
Aplikant może liczyć na 22 dodatkowe dni robocze. To jest minimum, ponieważ deklaracja przewiduje, że firmy mogą przyznawać więcej płatnego wolnego według swego uznania. Urlop dostanie także zatrudniony w kancelarii kandydat na aplikację – pięć dni roboczych na przygotowanie się do egzaminu wstępnego.
Dobre praktyki przewidują też, że [b]jeśli adwokat lub radca z aplikacją sfinansowaną przez kancelarię zechce przejść do innej w ciągu pół roku po zdaniu egzaminu końcowego, nowy chlebodawca powinien oddać poprzedniemu koszty wyszkolenia.[/b] Ma to zastąpić lojalki wymagane od aplikanta.