Na aplikacji ogólnej, która rozpocznie się w lutym przyszłego roku, minister sprawiedliwości przewidział 200 miejsc (to o 100 mniej niż w ubiegłych latach).
Konkurs zostanie przeprowadzony w Warszawie w dwóch etapach (dotychczas w Krakowie).W środę, 5 października, o godz.10 odbędzie się test, a trzy tygodnie później, 26 października, również o godz. 10 – rozwiązywanie kazusów. Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu jest uzyskanie minimum z testu. Ustali je minister sprawiedliwości.
Po raz pierwszy w tym roku ankietę personalną, którą należy dołączyć do zgłoszenia do konkursu, można przesłać drogą elektroniczną.
Jej wzór znajduje się na stronie krakowskiej szkoły. Każdy, kto wypełni ankietę przez Internet, musi zapamiętać numer kodu nadany mu przez system informatyczny. Wygenerowaną ankietę należy wydrukować, podpisać i wysłać listem poleconym lub złożyć osobiście w KSSiP wraz z pozostałymi dokumentami.
Kandydatów czekają też inne zmiany. W związku z wejściem w życie1 lipca ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zmienia się zakres dokumentów wymaganych do konkursu. Wszyscy, którzy składają je teraz (po 30 czerwca), nie muszą dołączać do nich zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Informacji z rejestru zasięgnie o nich sam minister sprawiedliwości. Od 1 lipca do zgłoszenia nie trzeba także dołączać oryginału ani urzędowo poświadczonego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych i uzyskania tytułu magistra. Wystarczą ich kopie.