To dość zgodne stanowisko prawników zajmujących się egzekucją, tak uważa też rzecznik praw obywatelskich, ale potrzebna jest chyba zmiana prawa, a przynajmniej odpowiednia wykładnia Sądu Najwyższego.
W 2010 r. rozszerzono niższą,8-proc. stawkę opłaty komorniczej (liczona jest od wyegzekwowanej kwoty) stosowaną wcześniej przy egzekucji z rachunku bankowego i wynagrodzenia za pracę na świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Dodajmy, że zwykła stawka wynosi 15 proc.
8 procent ściągniętego długu pobiera komornik m.in. przy egzekucji z pensji, emerytury czy renty
Tymczasem komornicy stosują tę wyższą stawkę zarówno przy egzekucji długu ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, BOR, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, jak i z np. alimentów zasądzonych przed obniżką opłat. Rzecznik praw obywatelskich w piśmie do ministra sprawiedliwości zwraca uwagę, że także te egzekucje komornicze powinny być objęte ośmioprocentową opłatą.
– Świadczenia z systemu zaopatrzeniowego np. policjantów są takie same jak z ubezpieczenia społecznego, nie ma więc podstaw, by je różnie traktować – wskazuje RPO. Rzecznik zauważa też, że nowela nie zawiera przepisów przejściowych (intertemporalnych), w efekcie komornicy stosują więc do wcześniej wszczętych egzekucji (w tym wypadku także ze zwykłych emerytur) nadał wyższą, 15-proc. opłatę, zamiast 8-proc.