Resort finansów zajął stanowisko w sprawie odliczenia kosztów aplikacji w odpowiedzi na interpelację nr 9853.
Jeden z posłów zwrócił uwagę, że przykładowo opłata za aplikację radcowską wynosi 4,2 tys. zł rocznie. Aplikanci zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nie mają możliwości odliczenia tych wydatków, ponieważ przysługują im koszty zryczałtowane. Teoretycznie taką szansę mają osoby, które podpisują umowy o dzieło lub zlecenia, jak również zakładające własne kancelarie po zakończeniu edukacji. Poseł zapytał, dlaczego organy podatkowe nie zgadzają się na to, skoro ukończenie aplikacji jest warunkiem wykonywania zawodu.
Ministerstwo przypomniało w odpowiedzi, że zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł.
Oznacza to, że aby wydatki związane z odbywaną aplikacją prawniczą mogły kosztem w działalności gospodarczej, muszą być ponoszone w celu osiągnięcia przychodów z tego źródła. Resort nie odpowiedział jednak jednoznacznie, czy można je odliczyć.
-Celem ponoszenia kosztów aplikacji jest zdobycie uprawnień zawodowych, czego następstwem będzie możliwość wykonywania zawodu radcy prawnego bądź adwokata, tym samym uzyskiwanie z tego tytułu przychodów. – czytamy.