Prezydent podpisał 2 września 2011

Publikacja: 05.09.2011 10:25

Prezydent podpisał ustawę:

- z 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

Uchwalona ustawa jest wynikiem prac parlamentu nad projektem rządowym wniesionym do Sejmu w listopadzie 2010 r. (druk sejmowy nr 3655).

Podstawowym celem ustawy jest uelastycznienie struktury organizacyjnej sądownictwa oraz usprawnienie zarządzania sądami, w szczególności poprzez rozszerzenie kompetencji dyrektorów sądów i nałożenie na nich obowiązku  zapewnienia odpowiednich warunków technicznych i organizacyjnych funkcjonowania sądów.

Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. wprowadza system oceny pracy sędziego oraz konkretyzuje kwestie związane z oceną kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie, ze szczególnym uwzględnieniem prawników nie pełniących dotychczas funkcji sędziowskiej.

Ponadto ustawa precyzuje regulacje dotyczące statusu sędziego oraz określa tryb rozpatrywania skarg i wniosków dotyczących działalności sądów. Dotychczasowy nadzór nad działalnością administracyjną sądów podzielony zostaje na nadzór wewnętrzny sprawowany przez prezesów sądów i nadzór zewnętrzny będący kompetencją Ministra Sprawiedliwości. Nowa regulacja nawiązuje do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 stycznia 2009 r. (K 45/07), w którym postulowano oddzielenie sfery sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sędziów od ewentualnego wykonywania przez nich zadań należących do władzy wykonawczej.

Zakres wprowadzanych zmian spowodował konieczność nowelizacji innych ustaw, które w sposób pośredni lub bezpośredni wiążą się ze zmienianymi przepisami ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Poza ustawą z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze zmienione zostały: ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r.  – Prawo o ustroju sądów wojskowych, ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury, ustawa  z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych, ustawa  z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym, ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz ustawa z dnia


12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. w zasadniczej części wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Przepisy ustawy, których dotyczy krótszy okres vacatio legis (14 dni od dnia ogłoszenia oraz od dnia 1 stycznia 2013 r.) nie ingerują w obecny stan prawny w sposób, który wymagałby długiego okresu dostosowawczego. Zmiany te przykładowo dotyczą m.in. używania stroju urzędowego, zbiegu uposażeń sędziego albo opłat wnoszonych przez aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Prezydent podpisał ustawę:

- z 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”