W postępowaniu przed sądem można liczyć na wsparcie

Prawo pomocy powinno być udzielane przede wszystkim osobom bezrobotnym, samotnym, bez źródeł stałego dochodu i bez majątku oraz pozbawionych możliwości uzyskania środków na prowadzenie procesu.

Publikacja: 22.02.2023 12:46

W postępowaniu przed sądem można liczyć na wsparcie

Foto: Adobe Stock

Instytucja prawa pomocy uregulowana w art. 243 i następnych ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. DzU z 2022 r., poz. 329 ze zm., dalej jako p.p.s.a.) stanowi gwarancję konstytucyjnej zasady prawa do sądu jako podstawowego standardu państwa prawnego.

Jej celem jest zapewnienie dostępu do sądu administracyjnego osobom, którym brak środków finansowych uniemożliwia ten dostęp (postanowienie NSA z 21 marca 2007 r., sygn. I GZ 20/07). Instytucja ta w istocie oznacza dofinansowanie strony postępowania przez Skarb Państwa – czyli, co wymaga podkreślenia i co zauważa także Naczelny Sąd Administracyjny, ostatecznie głównie przez innych podatników – a jej cel określa się też jako zagwarantowanie prawa do sądu osobom najuboższym, w tym również osobom prawnym oraz innym jednostkom organizacyjnym, znajdującym się w wyjątkowo złej sytuacji materialnej, które całkowicie nie są w stanie wygospodarować środków na pokrycie kosztów związanych z dochodzeniem swych praw przed sądem (postanowienie NSA z 15 lipca 2014 r., sygn. II GZ 300/14).\

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży