Świadczenie pielęgnacyjne - ważne, by ustalić zakres niezbędnej opieki

Choć niepełnosprawny pewne czynności dnia codziennego wykonuje samodzielnie, z uwagi na rodzaj schorzeń może wymagać stałej i długotrwałej opieki.

Publikacja: 23.03.2022 11:19

Świadczenie pielęgnacyjne - ważne, by ustalić zakres niezbędnej opieki

Foto: Adobe Stock

Rozpatrując wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, należy ustalić, jakie potrzeby i możliwości ma niepełnosprawny. Nie wystarczy stwierdzić, że nie jest osobą leżącą i nie korzysta z pampersów. Tak uzasadnił wyrok Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. I uchylił decyzję, którą odmówiono świadczenia.

Sprawa dotyczyła kobiety, która zrezygnowała z umów zlecenia z dwoma spółkami. Argumentowała, że pracując, nie była w stanie zająć się niepełnosprawną matką. Matka z uwagi na przebyte dwa udary, częściowy paraliż, zawroty głowy i trudności w oddychaniu wymaga pomocy. Porusza się o lasce, ale trzeba ją wesprzeć w utrzymaniu higieny osobistej, kąpieli, przygotowaniu posiłków. Dba o to skarżąca, która także podaje matce leki i posiłki, sprząta, pierze, umawia wizyty lekarskie i załatwia sprawy urzędowe. Matka może na dłuższą chwilę zostać sama, lecz córka stara się unikać takich sytuacji.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP