Czy można opatentować program komputerowy?

Stanowisko organów orzeczniczych o dopuszczalności patentowania programów komputerowych zmieniało się na przestrzeni lat, w kierunku coraz szerszej liberalizacji.

Publikacja: 22.03.2024 04:30

Czy można opatentować program komputerowy?

Foto: Adobe Stock

W prawie polskim programy komputerowe przede wszystkim chronione są na podstawie prawa autorskiego. Zasady tej ochrony wskazane zostały w rozdziale 7 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w artykułach 74-772. Ochroną prawnoautorską objęte są jednak jedynie formy wyrażenia programu komputerowego. Sprawia to, że twórcy programów komputerowych coraz częściej szukają możliwości opatentowania swoich produktów, w celu uzyskania szerszej ochrony. Tak jak prawo autorskie chroni przed skopiowaniem formy wyrażenia programu komputerowego, tak w przypadku prawa patentowego ochrona obejmuje korzystanie z danego rozwiązania, nawet jeżeli zostało niezależnie stworzone przez osobę trzecią.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara