Przetargi pod lupą prokuratora po zmianie kodeksu karnego

Nowelizacja kodeksu karnego, która obowiązuje od 1 października 2023 r. wprowadziła istotne zmiany w zakresie przestępstw przetargowych. Pole kryminalizacji jest szersze, a kary surowsze. Zmiany rodzą bardzo duże ryzyka karnoprawne dla osób występujących w przetargach i w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Publikacja: 20.10.2023 06:00

Przetargi pod lupą prokuratora po zmianie kodeksu karnego

Foto: Adobe Stock

Po wejściu w życie ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, nadal istnieją dwa podstawowe rodzaje przestępstw przetargowych. Pierwszym z nich jest przestępstwo utrudniania lub udaremnienia przetargu. Drugim z nich jest przestępstwo tzw. zmowy przetargowej, które oprócz wejścia w porozumienie z inną osobą może polegać również na rozpowszechnianiu informacji lub przemilczaniu istotnych okoliczności mających znaczenie dla zawarcia umowy będącej przedmiotem przetargu. Chociaż rodzaje przestępstw pozostały te same, ustawodawca wprowadził w nich liczne modyfikacje, które diametralnie zmieniają zakres kryminalizacji i rodzą duże ryzyka karnoprawne dla uczestników przetargów.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?