Przetargi pod lupą prokuratora po zmianie kodeksu karnego

Nowelizacja kodeksu karnego, która obowiązuje od 1 października 2023 r. wprowadziła istotne zmiany w zakresie przestępstw przetargowych. Pole kryminalizacji jest szersze, a kary surowsze. Zmiany rodzą bardzo duże ryzyka karnoprawne dla osób występujących w przetargach i w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Publikacja: 20.10.2023 06:00

Przetargi pod lupą prokuratora po zmianie kodeksu karnego

Foto: Adobe Stock

Po wejściu w życie ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, nadal istnieją dwa podstawowe rodzaje przestępstw przetargowych. Pierwszym z nich jest przestępstwo utrudniania lub udaremnienia przetargu. Drugim z nich jest przestępstwo tzw. zmowy przetargowej, które oprócz wejścia w porozumienie z inną osobą może polegać również na rozpowszechnianiu informacji lub przemilczaniu istotnych okoliczności mających znaczenie dla zawarcia umowy będącej przedmiotem przetargu. Chociaż rodzaje przestępstw pozostały te same, ustawodawca wprowadził w nich liczne modyfikacje, które diametralnie zmieniają zakres kryminalizacji i rodzą duże ryzyka karnoprawne dla uczestników przetargów.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości