Czy nowa spółka to tylko problem? Zasada kontynuacji przy przekształceniu spółek

Przekształcenie jednej spółki prawa handlowego w drugą, a nawet spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, może być całkowicie bezbolesne i nieodczuwalne dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Publikacja: 15.09.2023 02:00

Czy nowa spółka to tylko problem? Zasada kontynuacji przy przekształceniu spółek

Foto: Adobe Stock

Wstrzymanie się z podjęciem decyzji o przekształceniu spółki przedsiębiorcy, często motywują zbyt dużą liczbą koniecznych do podjęcia czynności związanych z przekształceniem. Zmiana formy prowadzonej działalności to dla wielu wizja ogromnych zmian. Największy lęk budzi perspektywa „przepisywania” umów na nowy podmiot. Rozmawiając o ewentualnym przekształceniu, bardzo często słyszę „pani mecenas my mamy pozawierane tyle umów, my nie mamy czasu, żeby zaczynać to wszystko od początku”, a przecież wcale takiej konieczności nie ma, właśnie dzięki zasadzie kontynuacji. Proces przekształcenia jednej spółki prawa handlowego w drugą, a nawet spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, przeprowadzony dobrze i po uprzedniej analizie stanu faktycznego dotyczącego danego przedsiębiorstwa jest całkowicie bezbolesny i nieodczuwalny (oczywiście w trakcie jego trwania) dla prowadzonej działalności gospodarczej. W zależności od celu przekształcenia, skutki mają być odczuwalne dopiero po przekształceniu i powinny to być pozytywne konsekwencje w zależności od oczekiwań przekształcanej spółki.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej