Czy nowa spółka to tylko problem? Zasada kontynuacji przy przekształceniu spółek

Przekształcenie jednej spółki prawa handlowego w drugą, a nawet spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, może być całkowicie bezbolesne i nieodczuwalne dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Publikacja: 15.09.2023 02:00

Czy nowa spółka to tylko problem? Zasada kontynuacji przy przekształceniu spółek

Foto: Adobe Stock

Wstrzymanie się z podjęciem decyzji o przekształceniu spółki przedsiębiorcy, często motywują zbyt dużą liczbą koniecznych do podjęcia czynności związanych z przekształceniem. Zmiana formy prowadzonej działalności to dla wielu wizja ogromnych zmian. Największy lęk budzi perspektywa „przepisywania” umów na nowy podmiot. Rozmawiając o ewentualnym przekształceniu, bardzo często słyszę „pani mecenas my mamy pozawierane tyle umów, my nie mamy czasu, żeby zaczynać to wszystko od początku”, a przecież wcale takiej konieczności nie ma, właśnie dzięki zasadzie kontynuacji. Proces przekształcenia jednej spółki prawa handlowego w drugą, a nawet spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, przeprowadzony dobrze i po uprzedniej analizie stanu faktycznego dotyczącego danego przedsiębiorstwa jest całkowicie bezbolesny i nieodczuwalny (oczywiście w trakcie jego trwania) dla prowadzonej działalności gospodarczej. W zależności od celu przekształcenia, skutki mają być odczuwalne dopiero po przekształceniu i powinny to być pozytywne konsekwencje w zależności od oczekiwań przekształcanej spółki.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP