Jaka forma współpracy z firmą najkorzystniejsza dla managera?

Najistotniejszą kwestią, jaką rozstrzygnąć musi manager jest to, na podstawie jakiej umowy będzie związany z firmą. Może być to umowa o pracę, kontrakt managerski, umowa B2B, ewentualnie powołanie, gdy umowa nie jest konieczna. Z każdą z nich wiąże się ryzyko oraz określone obowiązki.

Publikacja: 11.08.2023 02:00

Jaka forma współpracy z firmą najkorzystniejsza dla managera?

Foto: Adobe Stock

Manager w polskich realiach gospodarczych jest pojęciem wieloznacznym. Może to być osoba z zarządu spółki kapitałowej, odpowiedzialna za jej funkcjonowanie na rynku i odpowiadająca w ostateczności za jej zobowiązania, szef odpowiedzialny za strategiczne zarządzanie firmą. Może to być również osoba zajmująca pozycję średniego szczebla i odpowiedzialna np. za funkcjonowanie komórki marketingowej w firmie. Co za tym idzie, istnieje również duża różnorodność w zasadach na jakich może współpracować z podmiotem, w której zajmuje się zarządzaniem. Jedną opcją może być umowa o pracę, inną umowa współpracy zawarta między dwoma przedsiębiorcami, czasem może zaś być to kontrakt managerski. Taka różnorodność implikuje szeroki wachlarz sposobów opodatkowania. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) może być rozliczany na zasadzie skali podatkowej, może być kalkulowany w ramach podatku liniowego, może być też liczony jako podatek zryczałtowany. W praktyce pozwala to na ułożenie sobie relacji z firmą w sposób bardzo zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb obu podmiotów. Każdy wybór wiąże się jednak z określonymi konsekwencjami i wymaga odpowiednich zabezpieczeń.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
Prawo pracy
Najnowsze zmiany dla przedsiębiorców są dla nich szkodliwe
Mundurowi
Jest prawomocny wyrok ws. dezubekizacji bohatera operacji "Samum"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy