Jaka forma współpracy z firmą najkorzystniejsza dla managera?

Najistotniejszą kwestią, jaką rozstrzygnąć musi manager jest to, na podstawie jakiej umowy będzie związany z firmą. Może być to umowa o pracę, kontrakt managerski, umowa B2B, ewentualnie powołanie, gdy umowa nie jest konieczna. Z każdą z nich wiąże się ryzyko oraz określone obowiązki.

Publikacja: 11.08.2023 02:00

Jaka forma współpracy z firmą najkorzystniejsza dla managera?

Foto: Adobe Stock

Manager w polskich realiach gospodarczych jest pojęciem wieloznacznym. Może to być osoba z zarządu spółki kapitałowej, odpowiedzialna za jej funkcjonowanie na rynku i odpowiadająca w ostateczności za jej zobowiązania, szef odpowiedzialny za strategiczne zarządzanie firmą. Może to być również osoba zajmująca pozycję średniego szczebla i odpowiedzialna np. za funkcjonowanie komórki marketingowej w firmie. Co za tym idzie, istnieje również duża różnorodność w zasadach na jakich może współpracować z podmiotem, w której zajmuje się zarządzaniem. Jedną opcją może być umowa o pracę, inną umowa współpracy zawarta między dwoma przedsiębiorcami, czasem może zaś być to kontrakt managerski. Taka różnorodność implikuje szeroki wachlarz sposobów opodatkowania. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) może być rozliczany na zasadzie skali podatkowej, może być kalkulowany w ramach podatku liniowego, może być też liczony jako podatek zryczałtowany. W praktyce pozwala to na ułożenie sobie relacji z firmą w sposób bardzo zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb obu podmiotów. Każdy wybór wiąże się jednak z określonymi konsekwencjami i wymaga odpowiednich zabezpieczeń.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?