Jaka forma współpracy z firmą najkorzystniejsza dla managera?

Najistotniejszą kwestią, jaką rozstrzygnąć musi manager jest to, na podstawie jakiej umowy będzie związany z firmą. Może być to umowa o pracę, kontrakt managerski, umowa B2B, ewentualnie powołanie, gdy umowa nie jest konieczna. Z każdą z nich wiąże się ryzyko oraz określone obowiązki.

Publikacja: 11.08.2023 02:00

Jaka forma współpracy z firmą najkorzystniejsza dla managera?

Foto: Adobe Stock

Manager w polskich realiach gospodarczych jest pojęciem wieloznacznym. Może to być osoba z zarządu spółki kapitałowej, odpowiedzialna za jej funkcjonowanie na rynku i odpowiadająca w ostateczności za jej zobowiązania, szef odpowiedzialny za strategiczne zarządzanie firmą. Może to być również osoba zajmująca pozycję średniego szczebla i odpowiedzialna np. za funkcjonowanie komórki marketingowej w firmie. Co za tym idzie, istnieje również duża różnorodność w zasadach na jakich może współpracować z podmiotem, w której zajmuje się zarządzaniem. Jedną opcją może być umowa o pracę, inną umowa współpracy zawarta między dwoma przedsiębiorcami, czasem może zaś być to kontrakt managerski. Taka różnorodność implikuje szeroki wachlarz sposobów opodatkowania. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) może być rozliczany na zasadzie skali podatkowej, może być kalkulowany w ramach podatku liniowego, może być też liczony jako podatek zryczałtowany. W praktyce pozwala to na ułożenie sobie relacji z firmą w sposób bardzo zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb obu podmiotów. Każdy wybór wiąże się jednak z określonymi konsekwencjami i wymaga odpowiednich zabezpieczeń.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja