Lombardy pod większym nadzorem

Publiczne aukcje zastawionych rzeczy i limit kosztów usługi oraz większy nadzór KNF mają chronić klientów lombardów.

Publikacja: 14.04.2023 18:40

Lombardy pod większym nadzorem

Foto: Adobe Stock

Te i szereg innych rygorów przewiduje uchwalona w piątek ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Obok ustawy antylichwiarskiej, która weszła w życie w grudniu 2022 r., a

która objęła tylko firmy pożyczkowe, ma ona uregulować działanie lombardów, a zwłaszcza rynek najkrótszych i najniższych pożyczek.

Pod szyldem Lombard

Jak wskazywano podczas prac nad tą ustawą autorstwa Ministerstwa Finansów, lombardy skutecznie uciekają od rygorów dotyczących branży pożyczkowej i nierzadko prowadzą taką działalność bez szyldu lombard. Tymczasem w czasie epidemii, a teraz jeszcze inflacji, zyskują one więcej klientów.

Ustawa przewiduje, że działalność tę będzie można prowadzić w formie spółki kapitałowej i po wpisie jej do e-rejestru lombardów prowadzonego przez KNF. Określa też wymogi formalne pożyczki lombardowej oraz zastawu lombardowego na rzeczy przekazanej przedsiębiorcy jako zabezpieczenie odzyskania przez niego pożyczonych pieniędzy.

Czytaj więcej

Rząd szykuje rewolucję dla lombardów. Co się zmieni dla firm i klientów

Przed zawarciem pisemnej umowy, z dopuszczeniem formy na odległość, lombard wskazać ma konsumentowi szczegóły kontraktu, w tym maksymalny koszt transakcji. Wysokość odsetek musi mieścić się w ogólnych rygorach kodeksu cywilnego, a koszty pozaodsetkowe nie mogą przekraczać 45 proc. pożyczki, a pożyczkobiorcy przysługiwać będzie ich odpowiednie zmniejszenie po wcześniejszej spłacie pożyczki.

Rzetelną wycenę zastawionej rzeczy ma zapewniać obowiązek zbycia jej w drodze publicznej aukcji, jeśli jej wartość przekracza 300 zł. W przypadku uzyskania przez lombard nadwyżki w licytacji ponad należności, będzie on obowiązany ją zwrócić klientowi po potrąceniu sobie pewnej kwoty.

Rolnicy też chronieni

Do ostatniej chwili ważyła się kwestie czy rolnicy indywidualni będą mogli korzystać jak konsumenci z ochrony tej ustawy gdy zaciągnęli pożyczkę lombardową. Stanęło na tym, że będą z niej korzystać. Skrócono też minimalny czas trwania aukcji zastawionej rzeczy, kiedy pożyczka nie zostanie spłacona, z pierwotnych 14 dni do co najmniej 5 dni.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców występował o umożliwienie lombardom prowadzenie krótszych licytacji, gdyż, jak wskazywał jego ekspert mec. Szymon Witkowski, z badań wynika, że najwięcej ofert kupna pojawia się w pierwszych dniach aukcji, a w późniejszych wielu się zniechęca lub znajduje inne oferty.

Za szybkim uchwaleniem ustawy opowiadał się z kolei rzecznik praw obywatelskich wskazując, że w obecnej sytuacji gospodarczej coraz większa grupa konsumentów nie ma wystarczającej zdolności kredytowej do uzyskania kredytu więc wzmocnienie ich ochrony przy korzystaniu z usług lombardów nabiera większego znaczenia. Projekt był zaś od długiego czasu konsultowany, więc właściciele lombardów nie potrzebuję długiego okresu dostosowawczego.

Podobnie ocenia potrzebę takiej ustawy Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych: – Od lat postulowaliśmy, aby rynek lombardowy został uporządkowany, gdyż dotychczasowy stan zaburza konkurencję i negatywnie rzutuje na wizerunku wszystkich pożyczkodawców.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Te i szereg innych rygorów przewiduje uchwalona w piątek ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Obok ustawy antylichwiarskiej, która weszła w życie w grudniu 2022 r., a

która objęła tylko firmy pożyczkowe, ma ona uregulować działanie lombardów, a zwłaszcza rynek najkrótszych i najniższych pożyczek.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił