Umowy nienazwane w obrocie gospodarczym – na co zwrócić uwagę?

Błędne nazwanie kontraktu nie ma większego znaczenia. Najważniejsze są jego postanowienia – m.in. jaki jest główny cel stron umowy i w jaki sposób ma być wykonywana.

Publikacja: 26.05.2022 18:12

Umowy nienazwane w obrocie gospodarczym – na co zwrócić uwagę?

Foto: Adobe Stock

Podstawową zasadą obrotu gospodarczego w Polsce jest swoboda umów. Polega ona na przyznaniu podmiotom prawnym możliwości zawierania i kształtowania treści umów w granicach zakreślonych przez prawo. Zasada swobody umów ma swoją podstawę głównie w art. 31 ust. 1 i 2 Konstytucji RP, gwarantującym wolność człowieka i nakazującym władzom publicznym jej prawną ochronę. Konstytucyjnie chroniona wolność umów jest samodzielnym prawem podstawowym jednostki, o szerszym zakresie przedmiotowym aniżeli wynikający z art. 353¹ Kodeksu cywilnego, co oznacza, że ingerencja państwa w stosunki umowne musi być proporcjonalna i zgodna z wymaganiami demokratycznego państwa prawnego.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP