Akcje założycielskie – uprawnienie nie dla każdego wspólnika

Nowi akcjonariusze nabywający akcje w prostej spółce akcyjnej, w której wcześniej wyemitowano akcje założycielskie, muszą mieć świadomość, że może mieć to znaczący wpływ na siłę ich głosu na walnym zgromadzeniu.

Publikacja: 03.03.2022 12:57

Akcje założycielskie – uprawnienie nie dla każdego wspólnika

Foto: Adobe Stock

Przepisy o prostej spółce akcyjnej (PSA) wprowadzają możliwość emisji tzw. akcji założycielskich. Jest to szczególny rodzaj akcji uprzywilejowanych. O ile możliwość uprzywilejowania akcji występowała i występuje nadal w „klasycznej” spółce akcyjnej, to możliwość emisji akcji założycielskich pojawiła się wprost dopiero w regulacjach dotyczących PSA. Jak stanowi art. 30026 § 1 Kodeksu spółek handlowych (KSH) z akcji uprzywilejowanych stanowiących akcje założycielskie może wynikać szczególne uprawnienie. Zgodnie z nim każda kolejna emisja nowych akcji nie może naruszać określonego minimalnego stosunku liczby głosów przypadających na te akcje uprzywilejowane do ogólnej liczby głosów przypadających na wszystkie akcje spółki (akcje założycielskie). W przypadku emisji nowych akcji, która mogłaby naruszyć ten stosunek, liczba głosów z akcji założycielskich ulega odpowiedniemu zwiększeniu.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe