Partnerstwo szansą dla ochrony zdrowia: prywatnej i publicznej

Włączenie biznesu w system publicznej opieki zdrowotnej jest w interesie nas wszystkich. Takie rozwiązania funkcjonują już w Europie, przykładem jest Wielka Brytania.

Publikacja: 03.03.2022 12:36

Partnerstwo szansą dla ochrony zdrowia: prywatnej i publicznej

Foto: Adobe Stock

Usługi zdrowotne nie są „zwykłymi” usługami, które można by poddać typowo rynkowej logice podaży i popytu. Zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia – zarówno na poziomie podstawowej, jak i specjalistycznej opieki – jest kluczową kwestią z punktu widzenia zdrowia publicznego i indywidualnego. Nie oznacza to jednak, że w sferze ochrony zdrowia nie można prowadzić biznesu – wręcz przeciwnie, a sektor prywatny oferuje swoje usługi na naprawdę wysokim poziomie, zwłaszcza pod względem organizacyjnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby potencjał ten wykorzystać także w sektorze publicznym, co z pewnością przyczyniłoby się do rozwiązania szeregu problemów polskiego systemu ochrony zdrowia. Najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu – w perspektywie doświadczeń wielu państw, chociażby Wielkiej Brytanii – wydaje się sięgnięcie po formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak efektywnie z niej skorzystać?

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów