Łódzkie

Piotrków zbuduje nowoczesną mediatekę

Mediateka to nowa jakość wśród piotrkowskich instytucji kulturalnych
materiały prasowe
Piotrków Trybunalski w najbliższych tygodniach rozpocznie budowę mediateki. Ma to być wyjątkowe miejsce, które stanie się centrum nauki, kultury i edukacji.

Jak tłumaczą władze piotrkowskiej biblioteki publicznej, budynek, w którym obecnie można wypożyczać książki, zdecydowanie odstaje od standardów. Przede wszystkim powierzchnia na pomieszczenie samych zbiorów jest za mała, książki są przechowywane dosłownie wszędzie (parapety, podłoga, malutkie dostawiane regały, magazyn i pudła). Odległości pomiędzy regałami są tak małe, że z trudem pracownik sięga po książki. Brak możliwości zainstalowania odpowiedniego oświetlenia powoduje trudności w odnajdywaniu konkretnej pozycji. „Chcemy także nadmienić, że dziennie odwiedza nas około 400 czytelników" – informują władze biblioteki.

Władze miasta postanowiły więc wybudować nowoczesną bibliotekę – mediatekę. – To będzie wyjątkowa inwestycja w wyjątkowym roku jubileuszu 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Mediateka stanie się miejscem łączącym przeszłość z przyszłością. To pomost między bogatymi dziejami miasta a nowoczesnością czasów współczesnych – opowiada prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.

Mediateka znajdzie się tuż obok Zamku Królewskiego. Jest to kolejna część programu rewitalizacji Starego Miasta. Nowoczesny budynek ma być nie tylko wizytówką Piotrkowa, ale również miejscem spotkań młodych ludzi, w którym będą się inspirować, wspólnie działać i rozwijać.

– Planując rozwój miasta dziś, myślimy o tym, co będzie za 10, 20, 50 lat. Dzięki Mediatece nasze dzieci będą miały dużo większe możliwości edukacyjne. W konsekwencji będą lepiej wyedukowane, lepiej wykształcone, a ich wartość na rynku pracy będzie wyższa. Inwestując, nie możemy zapominać o kulturze, nauce, naszej historii czy chociażby o stworzeniu miejsc spotkań naszych mieszkańców. Tylko w ten sposób możemy nasze miasto czynić przyjaźniejszym i bezpieczniejszym. W ten sposób z Piotrkowa uczynimy miejsce, w którym warto mieszkać, z którym warto się związać, w które warto inwestować i które warto odwiedzać – mówi prezydent Chojniak.

Mediateka ma dawać mieszkańcom Piotrkowa szereg możliwości działania i rozwoju. Znajdzie się tutaj m.in. nowoczesne centrum nauki na wzór warszawskiego Kopernika, biblioteka z wolnym dostępem do półek z książkami, interaktywna pracownia przedstawiająca bogate dzieje Piotrkowa, nowoczesna pracownia multimedialna, magazyn książki mówionej i pracownia gier komputerowych.

Jak tłumaczą władze piotrkowskiej biblioteki, będzie tam wystarczająco dużo miejsca na rozrastający się wciąż księgozbiór i nowości wydawnicze, tak oczekiwany wolny dostęp do półek. Planują także stworzenie osobnego działu dla multimediów. Pracownie tematyczne umożliwią przeprowadzanie różnorodnych zajęć z czytelnikiem. Dla nikogo nie zabraknie też już miejsca na widowni podczas spotkań z osobami znanymi ze świata mediów i pisarzami. Dodają, że nawet biblioteki gminne cały czas modernizują swoje placówki na miarę współczesnych czasów (np. korzystanie z takich sprzętów jak drukarka 3D, na którą w piotrkowskim budynku zwyczajnie brak miejsca). Mediateka stwarza takie możliwości.

Budowa wystartuje w najbliższych tygodniach, a jej zakończenie planowane jest na listopad 2018 r.

Współorganizatorem obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego jest Muzeum Historii Polski. Finansowego wsparcia udzieliło MKiDN

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL