Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony

Wystarczy cofnąć się o dekadę, by zauważyć diametralne zmiany w bieżącym obrazie regionów Polski. Środki z funduszy europejskich i budżetu państwa stały się kołem zamachowym inwestycji infrastrukturalnych.

Publikacja: 27.11.2023 07:17

Koncert inauguracyjny XI Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach

Koncert inauguracyjny XI Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach

Foto: Filharmonia Śląska

Materiał przygotowany przez firmę Strabag

Sieć nowych dróg, modernizacja linii kolejowych, nowoczesne budynki użyteczności publicznej czy zaawansowane technologicznie rozwiązania środowiskowe w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju poszczególnych miejscowości, biznesu, ale też… kultury.

Budowa nowych sieci dróg samorządowych, obiektów użyteczności publicznej, szpitali, szkół, to szansa nie tylko na poprawę życia mieszkańców poszczególnych regionów, ale też sposób na rozwój biznesów lokalnych oraz przyciągnięcie inwestorów, którzy coraz chętniej lokują swój kapitał w regionach, widząc w nich potencjał do rozwoju.

Napędza to lokalną gospodarkę, a tym samym zatrzymuje odpływ kapitału ludzkiego poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, bogatą ofertę edukacyjną, ale też, co jest niezwykle ważne, zapewnienie dostępu do kultury. Dofinansowanie istniejących instytucji kultury i realizowanych przez nie inicjatyw, tych opartych na tradycji, klasyce, ale też tych bardziej awangardowych, wzmacnia tożsamość regionów i buduje ich wizerunek w innych ośrodkach w kraju, ale też poza granicami Polski.

Polskie regiony mają bogate tradycje i dorobek artystyczny, który stale jest rozwijany o nowe propozycje i wydarzenia, których rozmach, a przede wszystkim kunszt i jakość są na najwyższym, często światowym poziomie. Filharmonia Podkarpacka i Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Filharmonia Śląska i Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, dorobek artystyczny nagradzany Fryderykami Opery I Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, czy choćby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, to tylko kilka przykładów instytucji kultury, które wykraczają daleko poza region, stając się jednocześnie ich wizytówką. To właśnie za tymi inicjatywami stoją ludzie, którzy realizują swój potencjał artystyczny właśnie w regionach. Dlatego, by był on nadal rozwijany, potrzebne jest wsparcie.

Im silniejsze i zamożniejsze są regiony, tym silniejsze są znajdujące się na ich terenie instytucje kultury. Oczywiście, wiele z nich, poza finansowaniem z budżetów marszałków i prezydentów, otrzymuje środki z Ministerstwa Kultury oraz centralnych instytucji wspierających. Niemniej jednak społeczna odpowiedzialność za rozwój to także odpowiedzialność biznesu, który – wzrastając w danym regionie – powinien być też zaangażowany np. poprzez wspieranie kultury.

Takie działania podejmuje STRABAG, lider branży budowlanej w Polsce, związany z regionami od ponad 35 lat działalności. Logo firmy jest znane z inwestycji w całym kraju. 80 proc. projektów budowlanych realizowanych przez STRABAG powstaje właśnie na zlecenie samorządów, gdzie firma aktywnie uczestniczy w rozwoju miejscowej infrastruktury, ale też daje zatrudnienie i współpracuje z lokalnym biznesem.

W 2023 r. STRABAG rozszerzył swoją działalność budowlaną o… kulturę. Firma zainicjowała projekt „Budujemy Klimat Kultury”, obejmując długofalowym mecenatem wiele instytucji kultury oraz realizowanych przez nie wydarzeń.

– Jako firma budowlana jesteśmy aktywni w regionach od wielu lat. Co więcej, w każdym regionie mamy swój oddział, aktywnie współpracujemy zarówno z samorządami, jak i lokalnym biznesem.

Związki z regionami są dla nas niezwykle ważne, czujemy się ich częścią, stąd postanowiliśmy stworzyć projekt, który z jednej strony będzie rozwijał tę lokalność, ale też zapewniał mieszkańcom konkretną wartość.

Stąd pomysł mecenatu ujętego w klamrę projektu „Budujemy Klimat Kultury”, poprzez który dokładamy swoją cegiełkę do rozwoju poszczególnych instytucji kultury, tworzących w regionach, dla mieszkańców, ale też ze swoim repertuarem daleko wykraczającym poza granice kraju – mówi Maciej Tomaszewski, rzecznik prasowy STRABAG.

STRABAG jest m.in. partnerem premier Teatru Wielkiego w Łodzi, mecenasem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, partnerem 70. Sezonu Jubileuszowego Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, sponsorem 45. Sezonu Jubileuszowego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej czy mecenasem 11. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, organizowanego przez Filharmonię Śląską. STRABAG angażował się również w obchody 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, projekt kulturalny z okazji obchodów 600-lecia Łodzi, a także wspierał wydarzenie „Wschód Kultury” – cykl festiwali organizowanych w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego.

FILHARMONIA Śląska

„W Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach odbywa się właśnie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który jest jednym z najważniejszych konkursów dyrygenckich na świecie. Przy współpracy z partnerami takimi jak STRABAG, który jest Mecenasem Strategicznym Konkursu, promujemy polską muzykę, a dzięki obecności wybitnych artystów z całego świata sami również możemy wzrastać. Cotygodniowe koncerty naszych zespołów: Chóru i Orkiestry Symfonicznej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej, przyciągają melomanów z całej Polski. Dzięki współpracy z partnerami prywatnymi możemy także tworzyć wydarzenia poza murami naszej instytucji, skierowane do szerokiej publiczności, organizując w katowickim Spodku spektakularne widowiska muzyczne, takie jak Gala Muzyk Filmowej czy unikatowy festiwal muzyki z gier komputerowych Game Music Fest, którego druga edycja odbędzie się w dniach 19–21 kwietnia 2024 r. Serdecznie zapraszamy na nasze koncerty!” – Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej. 

TORUŃSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA

„Instytucja realizuje obecnie 45. jubileuszowy sezon artystyczny, przepełniony piękną muzyką, obecnością znakomitych artystów, popisami scenicznymi zespołu artystycznego oraz paletą wydarzeń edukujących kolejne pokolenia melomanów. Jubileusze są od tego, aby pokazać to, co posiadamy najlepszego – nie inaczej jest w Toruniu. Naszym odbiorcom zaserwujemy muzyczny kalejdoskop – z wiedeńskim rozmachem zrealizujemy koncerty sylwestrowo-noworoczne, projekt Ciechowski symfonicznie, widowisko multimedialne Muzyka i Kosmos, koncerty karnawałowe, spektakle baletowe, w marcu gościć będziemy m.in. Adama Sztabę, a w maju Krzesimira Dębskiego. Od lutego do maja zrealizujemy również cykl koncertów z udziałem naszych znakomitych muzyków w roli solistów. Wszystkie wspomniane inicjatywy nie mogłyby zostać zrealizowane  w takim kształcie, gdyby nie nasi prestiżowi partnerzy biznesowi, jak STRABAG, z którym – w znakomitej kooperacji – budujemy klimat kultury, wzmacniając markę, czerpiąc ze współpracy wspólne doświadczenia i obopólne korzyści, bazujące na otwartości, wrażliwości i odpowiedzialności” – Przemysław Kempiński,  dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

FILHARMONIA PODKARPACKa

„Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, dzięki współpracy z partnerem biznesowym, mogła rozszerzyć i uatrakcyjnić swoją ofertę koncertową. Dotyczy to głównie wydarzeń realizowanych w siedzibie Filharmonii, a także w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. O atrakcyjności koncertów decyduje często udział w nich znanych i uznanych wykonawców: dyrygentów, solistów czy całych zespołów wykonawczych. Poprzez partnerskie współdziałanie z firmą STRABAG Filharmonii udało się już zaprosić kilku artystów, którzy wcześniej byli dla Instytucji niedostępni. Muzyka i biznes mają wiele cech wspólnych, jak chociażby element ryzyka przy planowaniu i podejmowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć.

W przypadku tego typu współpracy element ryzyka jest eliminowany, a wspólnie podejmowane działania przynoszą sukcesy. Filharmonia Podkarpacka ma nadzieję na dalszą współpracę z firmą STRABAG – licząc na to, że wspólnie podejmowane działania artystyczne

będą źródłem sukcesów, w tym także zagranicznych dla obu stron” – Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii

Podkarpackiej w Rzeszowie

Materiał przygotowany przez firmę Strabag

Sieć nowych dróg, modernizacja linii kolejowych, nowoczesne budynki użyteczności publicznej czy zaawansowane technologicznie rozwiązania środowiskowe w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju poszczególnych miejscowości, biznesu, ale też… kultury.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego
Regiony
Moc wydarzeń na 25-lecie Dolnego Śląska