fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Składki ZUS: będą kontrole kwot podanych przez mikroprzedsiębiorców

123RF
Choć wyliczenie składek będzie się opierało na oświadczeniu przedsiębiorcy o wysokości jego zeszłorocznych dochodów, ZUS sprawdzi, czy zostały one podane właściwie.

Z nowych przepisów wynika, że ZUS będzie miał prawo pytać przedsiębiorców o szczegóły ich rozliczeń podatkowych, aby zweryfikować wysokość przychodu, od którego zależy prawo do ulgowych składek, jak również prosić o przedstawienie dokumentów na potwierdzenie ich zeszłorocznego dochodu, na podstawie którego będą liczone ulgowe składki.

ZUS będzie też współpracował z administrację skarbową. Wszystko po to, by zweryfikować oświadczenia przedsiębiorców o wysokości ich przychodów i dochodów w 2019 r.

Ma to ogromne znaczenie dla osób planujących złożenie wniosku o ulgowe składki w ramach małego ZUS+. Muszą podać kwoty potrzebne do rozliczeń z ZUS najpóźniej do 10 marca, jeśli rozliczają się tylko za siebie. Czyli na prawie dwa miesiące przed upływem terminu na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym, w którym podsumują swoje zeszłoroczne przychody i dochody. Muszą przy tym pamiętać, że składki ZUS zapłacone w zeszłym roku mają doliczyć do zeszłorocznego dochodu. Inaczej zaniżą ulgową składkę do ZUS.

Kolejne wyzwanie przy obliczaniu ulgowych składek czeka osoby, które działalność prowadziły w zeszłym roku tylko przez kilka miesięcy. Muszą wtedy przeliczyć swój przychód i dochód proporcjonalnie do rzeczywistego okresu prowadzenia działalności.

Sposobności do popełnienia błędu będzie więc sporo w nowym systemie. Jeśli do tego dojdzie, ZUS ma prawo dochodzić niedopłaty przez kolejne pięć lat, razem z odsetkami. Będzie więc dużo czasu na sprawdzenie tych rozliczeń. A jak deklaruje ZUS, zostaną one skontrolowane i należy się z tym liczyć. Na szczęście nie będą to duże kwoty, chyba że się okaże, że przedsiębiorca nie miał prawa do dużej ulgi i będzie musiał zapłacić pełne składki.

W innej sytuacji będą ci, którzy w wyniku błędu nadpłacili składkę. Po korekcie rozliczeń mogą liczyć wyłącznie na obniżkę na przyszłość. Bez możliwości rozliczenia nadpłaty wstecz.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA