fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Rekordowy wzrost składek z działalności gospodarczej

Adobe Stock
Składki płacone przez około milion osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną o 114 zł do 1431,48 zł miesięcznie.

Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek rano dane o przeciętnym wynagrodzeniu w IV kw. 2019 r. – które były ostatnią brakującą informacją potrzebną do obliczenia wysokości składek płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Ile wyniosą poszczególne składki? Emerytalna to 612,19, rentowa 250,90 zł, wypadkowa 52,37 zł, chorobowa i na Fundusz Pracy po 76,84 zł i na ubezpieczenie zdrowotne 362,34 zł. Łącznie to 1431,48 do zapłaty przez około milion osób prowadzących działalność gospodarczą co miesiąc. To o 114,51 zł miesięcznie więcej niż w zeszłym roku.

- Wszystko wskazuje na to, że największy od wielu lat wzrost składek płaconych przez przedsiębiorców nastąpi w okresie pogorszenia koniunktury gospodarczej, kiedy firmom trudniej będzie generować dodatkowe przychody w celu pokrycia rosnących kosztów. Sytuacja ta powinna pobudzić dyskusję na temat potrzebnych zmian w obowiązującym systemie. Składki przedsiębiorców powinny być ustalane w proporcji do ich dochodów. Takie rozwiązanie działałoby jako automatyczny stabilizator koniunktury, elastycznie dostosowując obciążenia do bieżącej sytuacji firmy" – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Wzrosną także ulgowe składki płacone przez przedsiębiorców w okresie dwóch lat od założenia działalności. W zeszłym roku płacili 555,89 zł . W tym zapłacą 609,14 zł. Składka wzrośnie więc o 53,25 zł miesięcznie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA