fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

„Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Studenci ruszą na poligon

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Dwa i pół tysiąca studentów ochotników może w tym roku uczestniczyć w szkoleniu wojskowym.

Do 5 czerwca studenci uczestniczący w programie Legia Akademicka mogą składać wnioski o odbycie szkolenia praktycznego, które zakończone zostanie przysięgą i uzyskaniem stopnia wojskowego. Z informacji, które przekazało nam biuro do spraw programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, chodzi o 2,5 tys. studentów z 74 uczelni, którzy w czasie roku akademickiego zaliczyli szkolenie teoretyczne.

Ćwiczenia rozpoczną się 8 sierpnia. Szkolenie podstawowe będzie trwało trzy tygodnie. Po jego zakończeniu studenci otrzymają stopień szeregowego rezerwy. Ci, którzy zdecydują się na udział w szkoleniu podoficerskim zostaną podoficerami rezerwy i otrzymają stopień kaprala. Studenci, którzy uzyskają najlepsze wyniki, będą mogli kontynuować naukę w ramach pięciodniowego szkolenia o specjalności cyberbezpieczeństwo w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Zajęcia obejmują cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego (m.in. regulaminy, dyscyplina wojskowa), szkolenie bojowe (taktyka i szkolenie strzeleckie), szkolenie logistyczne (budowa i eksploatacja sprzętu wojskowego oraz zabezpieczenie logistyczne) oraz szkolenie ogólne (prawne, medyczne). Zajęcia praktyczne w poprzednich latach odbywały się w Centrach Szkolenia Sił Zbrojnych oraz w 22. Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień i myślą w przyszłości o służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku. Od tego czasu do części teoretycznej zgłosiło się łącznie 9608 studentów z 63 uczelni. Całość szkolenia ukończyło zaś 5107 ochotników.

Z badań przeprowadzonych wśród uczestników pierwszego pilotażowego szkolenia przez Wojskowe Biuro Badań Społecznych wynika, że w zajęciach wojskowych uczestniczyli głównie studenci trzeciego roku, mający średnią ocen co najmniej 4 z poprzedniego semestru (67 proc. wskazań), którzy najczęściej przed podjęciem studiów mieszkali na wsiach (40 proc.). Połowa z nich miała w rodzinie co najmniej jednego żołnierza zawodowego lub rezerwy. Co ciekawe, ponad 40 proc. studentów wcześniej uczestniczyło już w zajęciach strzeleckich. Ponad 80 proc. nie było jednak członkiem organizacji harcerskiej, organizacji proobronnej lub klasy mundurowej. Co czwarty w przyszłości chciałby zostać żołnierzem zawodowym, mniej więcej tyle samo deklarowało chęć wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Legia nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 r. ze studentów uczelni warszawskich o tej samej nazwie, która 26 listopada 1918 r. została przekształcona w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego, 36. Pułk Piechoty Legii Akademickiej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA