fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: widać efekty uszczelniania podatków

Adobe Stock
W 2017 r. skarbówka wykryła puste faktury na 57 mld zł. To wartość niższa o 40 proc. w porównaniu z 2016 rokiem.

Ministerstwo Finansów pochwaliło się osiągnięciami wynikającymi z uszczelnienia systemu podatkowego. Według resortu spada liczba wyłudzeń z wykorzystaniem pustych faktur, a jednocześnie rośnie wykrywalność tego typu dokumentów. Chodzi o mechanizm, w którym oszuści zakładają firmy w celu wystawiania pustych faktur, czyli takich, które nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji. Na ich podstawie odbiorcy obniżają VAT, uzyskują zwroty podatku, które im się nie należą, oraz płacą niższe podatki od dochodu.

Czytaj także:

Według MF widać już efekty uszczelniania systemu. Jednym z głównych narzędzi do walki z wyłudzeniami jest obowiązek składania przez firmy ewidencji VAT w formacie JPK. Wymóg ten był wprowadzany stopniowo od połowy 2016 r., począwszy od dużych firm. Z kolei od 2017 r. skarbówka zyskała możliwość szybkiego wykreślenia podejrzanych podmiotów z rejestru VAT, aby chronić ich potencjalnych kontrahentów. Zmieniło się podejście do kontroli. Firmy są do nich typowane przy użyciu zaawansowanych technik analizy i oceny ryzyka.

– Działania zmierzające do eliminacji pustych faktur poprawiają wykrywanie takich nieprawidłowości – podsumowało ministerstwo.

Czy powinno być lepiej

Jednak eksperci mają wątpliwości, czy efektem tych wszystkich rozwiązań nie powinien być większy spadek liczby oszustw niż kwoty, którymi chwali się resort.

– To bardzo wysokie wartości. Należy mieć nadzieję, że wynikają z równie wysokiej skuteczności skarbówki, a nie dziur w systemie. Powstaje też pytanie, jak to się przekłada na dochody budżetu państwa, tj. czy podane kwoty wróciły na konto fiskusa jako zaległości powiększone o 30-proc. sankcję i odsetki – mówi doradca podatkowy Joanna Rudzka.

– Ilu oszustów wystawiających puste faktury zostało namierzonych i poniesie karę, a ilu udało się wyłudzić VAT i zniknąć? – zastanawia się Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand.

Niewielu ukaranych

Ministerstwo przypomina, że 1 marca 2017 r., kiedy weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, wystawianie i używanie pustych faktur jest zagrożone karami pozbawienia wolności. W 2017 r. w następstwie działań KAS sądy skazały 13 osób, we wszystkich przypadkach z art. 277a k.k. Przepis ten stanowi, że sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Eksperci zastanawiają się też, czy statystyki MF dotyczące pustych faktur nie są zawyżone. Joanna Rudzka wyjaśnia, że organy podatkowe bardzo szeroko stosują pojęcie pustych faktur. Wystarcza błąd merytoryczny, aby skarbówka uznała fakturę za pustą, mimo iż nie służy ona oszustwom. Zdarza się też kwestionowanie faktur w łańcuchu dostaw w sytuacji, gdy u jednego podmiotu zostały wykryte nieprawidłowości. Urzędy skarbowe kwestionują wówczas faktury wystawione przez wszystkich kontrahentów na wszystkich szczeblach transakcji. Nie ma znaczenia, że np. nabywca towaru nie mógł wiedzieć o problemach dostawcy swojego dostawcy. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA