fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odliczenie VAT od nieruchomości na wynajem: dane małżonka na fakturze nie odbierają prawa do preferencji

Adobe Stock
Przedsiębiorca odliczy cały VAT od zakupu lokalu na wynajem i jego wyposażenia. Nie ma znaczenia, że faktury zostały wystawione także na jego żonę.

Jeśli przedsiębiorca pozostaje w ustawowej wspólności małżeńskiej, to potrzebuje zgody małżonka na zakup nieruchomości. Oboje małżonkowie, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, są też wymienieni w akcie notarialnym zakupu. Powstają jednak wątpliwości, czy przedsiębiorca może odliczyć całą kwotę VAT z faktury zakupu, jeśli na fakturze znalazły się dane jego małżonka. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 czerwca 2021 r. (0114-KDIP1-3.4012.122.2021.2.KF) uznał, że taki zapis nie odbiera prawa do preferencji. Przedsiębiorca odliczy VAT, jeśli spełni ustawowe warunki i wykorzystuje nabytą nieruchomość w działalności gospodarczej.

Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT od maja 2009 r. W grudniu 2020 roku nabył z żoną (wspólnota majątkowa) mieszkanie w budowanym kompleksie hotelowym. Małżonkowie kupili je jako osoby prywatne, nie na potrzeby działalności ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA