- Spółdzielnia buduje w budynku mieszkalnym wielorodzinnym lokale mieszkalne wraz z naziemnymi miejscami parkingowymi (utwardzony parking naziemny) dla osób, które nabędą lokale mieszkalne w tym budynku. Lokale mieszkalne objęte są społecznym programem mieszkaniowym. Miejsce postojowe stanowić będzie cześć nieruchomości wspólnej, ale zostanie indywidualnie oznaczone i przypisane do danego lokalu. Umowa o budowę lokalu obejmuje mieszkanie i miejsce postojowe na terenie zewnętrznym przynależnym do budynku, z prawem do wyłącznego korzystania z tego miejsca. Miejsca postojowe nie będą zbywane bez lokali mieszkalnych. Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej w postaci miejsca postojowego będzie objęta jedną księgą wieczystą. W akcie notarialnym będzie odrębnie określona wartość lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego ze względu na to, że cena lokalu mieszkalnego w umowie jest podana jako m2 x cena za 1m2, natomiast cena za miejsce postojowe określona jest kwotowo, jako oplata za sztukę. Jaką stawkę VAT spółdzielnia powinna zastosować do sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z częścią nieruchomości wspólnej w postaci miejsca postojowego? – pyta czytelniczka.

Ustalenie właściwej stawki VAT dla zbycia pojedyńczego lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym wymaga analizy okoliczności, w których dochodzi do tego zbycia. Dla ustalenia właściwej stawki VAT istotne znaczenie ma sposób sprzedaży prawa do korzystania z ww. miejsca postojowego oraz jego przynależność do lokalu mieszkalnego. Przede wszystkim trzeba przeanalizować, czy część wspólna (miejsce postojowe) może być przedmiotem odrębnej własności, a przez to czy może stanowić przedmiot samodzielnego obrotu, a więc czy może być sprzedawana i nabywana osobno, czy tylko i wyłącznie z lokalem mieszkalnym, do którego została przypisana.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że miejsce postojowe będzie stanowić część nieruchomości wspólnej i będzie przypisane do danego lokalu mieszkalnego. Miejsce postojowe nie będzie zbywane bez lokalu, a sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym będzie objęta jedną księgą wieczystą. Sprzedaż ta będzie więc miała charakter jednej transakcji i będzie opodatkowana 8-proc. stawką podatku od towarów i usług właściwą dla lokalu mieszkalnego (interpretacje Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 września 2015 r., ILPP1/4512-1-475/15-4/AW i z 28 kwietnia 2014 r., ILPP1/443-106/14-4/MK).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 41 ust. 12-12c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)