MSZ: zagrożone wybory prezydenckie za granicą

Przeprowadzenie wyborów w niektórych państwach będzie bardzo utrudnione, a w wielu niemożliwe - ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Aktualizacja: 14.04.2020 16:49 Publikacja: 14.04.2020 16:20

MSZ: zagrożone wybory prezydenckie za granicą

Foto: Fotorzepa / Przemysław Malinowski

Takie stwierdzenie znalazło się w opinii do projektu rozporządzenia w sprawie "utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą".

O dokumencie poinformował na Twitterze dziennikarz, Michał Majewski.

W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że od wielu tygodni praktycznie cały świat walczy z pandemią COVID-19. - Rosnąca liczba tak osób zakażonych jak i zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem spowodowała, że niniejszy projekt przewiduje dziś utworzenie za granicą tylko 103 obwodów głosowania, które zostały zaproponowane przez Konsulów RP, po dokonaniu przez nich analizy pod kątem możliwości przeprowadzenia głosowania - napisano w dokumencie.

Jak czytamy dalej, przeprowadzona pogłębiona analiza wykazała, że przeprowadzenie wyborów w niektórych państwach będzie bardzo utrudnione, a w wielu niemożliwe. Z powodu panującej pandemii COVID-19 przewiduje się, że obwodowe komisje wyborcze będą się mieścić wyłącznie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (z ograniczeniami w przypadku wynajmowanych siedzib placówek, w szczególności w biurowcach, gdzie MSZ ostrzega przed sprzeciwem ze strony administratorów budynków).

MSZ podkreśla, iż stanowi to jednak ogromne zagrożenie w państwach o licznej Polonii, gdzie takie rozwiązanie przy wysokiej frekwencji okaże się niewystarczające dla sprawnej organizacji wyborów. - Sytuacja epidemiczna w zasadzie we wszystkich państwach nie jest stabilna i może się okazać, że przed dniem wyborów konieczne będzie przeprowadzenie zmiany rozporządzenia dodając bądź odejmując kolejne obwody - zaznacza resort.

Ministerstwo wskazuje także, iż konsulowie powszechnie sygnalizują również problemy z obsadą obwodowych komisji wyborczych. - Osoby wcześniej deklarujące pracę w okw dziś swoje deklaracje wycofują z obawy przed koronawirusem, w trosce o swoje bezpieczeństwo - czytamy.

Z dokumentu możemy się też dowiedzieć, że w projekcie na chwilę obecną nie uwzględniono  tych państw o licznej Polonii, które expressis verbis nie wyraziły zgody na organizację wyborów w drodze głosowania osobistego (USA, Kanada, Wielka Brytania, Niderlandy, Luksemburg, Niemcy), bądź które nie udzieliły odpowiedzi, a zgoda jest wymagana (Szwajcaria, Włochy, Malta, RPA, Serbia, Irlandia, Nowa Zelandia). Nie uwzględniono również Hiszpanii, w której liczba zachorowań z powodu COVID-19 jest najwyższa w Europie.

To prawda: wybory w formie głosowania osobistego (jedynej dopuszczalnej w obecnym stanie prawnym) są dziś w wielu krajach niemożliwe - potwierdził na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński. Jak dodał, resort otrzymuje sygnały, że możliwe będzie tylko głosowanie korespondencyjne. Po wejściu w życie ustawy z 6 kwietnia, MSZ ma wydać odpowiednie rozporządzenie.

Takie stwierdzenie znalazło się w opinii do projektu rozporządzenia w sprawie "utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą".

O dokumencie poinformował na Twitterze dziennikarz, Michał Majewski.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP