fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Wynagrodzenie minimalne pełnomocnika za sprawy ubezpieczeniowe

Fotorzepa
Zmiany w taksie mają ochronić kieszenie obywateli i portfel ZUS.

Minister sprawiedliwości wysłał do Rządowego Centrum Legislacji cztery projekty nowelizacji rozporządzeń w sprawie stawek opłat dla adwokatów i radców prawnych. I tych z wyboru, i tych z urzędu (po dwie nowele dla każdej z korporacji). Pierwsze dwa dotyczą pełnomocników z wyboru. Chodzi o doprecyzowanie, że stawka minimalna za czynności radcy prawnego i adwokata w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego – 180 zł – ma również zastosowanie w sprawach dotyczących podlegania ubezpieczeniu społecznemu.

Cel? Chodzi o to, by zmniejszyć obowiązki finansowe ZUS oraz obywateli w przypadku konieczności zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Kolejne dwa projekty (identyczne w treści dla adwokatów i radców prawnych) dotyczą stawek za pomoc prawną z urzędu. Minister sprawiedliwości chce, by stawka za czynności radcy prawnego i adwokata w sprawach o świadczenie pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego, pobierana w ramach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu – 90 zł – miała również zastosowanie w sprawach dotyczących podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Powód zmiany? Zmniejszenie wydatków Skarbu Państwa na pomoc prawną z urzędu w sprawach dotyczących podleganiu ubezpieczeniu społecznemu.

Zmiany dotyczą 33 tys. radców prawnych i 16 tys. adwokatów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA