Reklama
Rozwiń

Czy wyeliminowanie pierwotnej decyzji administracyjnej obejmuje automatycznie decyzję zależną?

Stwierdzenie nieważności decyzji, na podstawie której wydano decyzję zależną, może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności tej decyzji zależnej. Natomiast uchylenie decyzji pierwotnej uzasadnia wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją zależną.

Publikacja: 06.03.2018 04:50

Czy wyeliminowanie pierwotnej decyzji administracyjnej obejmuje automatycznie decyzję zależną?

Foto: 123rf

- Na podstawie pierwszej decyzji została wydana kolejna decyzja, która jest od niej zależna. Następnie stwierdzono nieważność tej pierwszej decyzji. Czy może to stanowić podstawę do wznowienia postępowania w sprawie zakończonej decyzją zależną?

Nie. Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 8 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) podstawa do wznowienia postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją istnieje m.in. w sytuacji, gdy ta decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione. W orzecznictwie podkreśla się, że użyty w tym przepisie zwrot „w oparciu" wskazuje, że musi zachodzić związek przyczynowy pomiędzy decyzją organu a inną decyzją lub orzeczeniem sądu. Chodzi tu o sytuację, gdy decyzja lub orzeczenie sądu stanowi podstawę innej decyzji, od nich zależnej (pochodnej). Musi także dojść do wyeliminowania z obrotu prawnego decyzji lub orzeczenia sądu, na podstawie których została wydana ostateczna decyzja zależna. Wykładnia przesłanki wznowieniowej powinna mieć charakter zawężający. Uchylenia lub zmiany decyzji (orzeczenia) nie można utożsamiać np. ze wstrzymaniem wykonalności (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2017 r., sygn. I OSK 511/15, LEX nr 2240946).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono