fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia i odszkodowania

Ministerstwo Finansów: ułatwiamy dostęp do zawodu aktuariusza

Adobe Stock
Minister Finansów wydłuża czas na zdanie wszystkich części egzaminu aktuarialnego.

Minister Finansów podpisał 3 czerwca rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu aktuarialnego. Rozporządzenie ułatwia dostęp do zawodu aktuariusza.

Czas na zaliczenie wszystkich dziewięciu części egzaminu będzie wynosił dziesięć, a nie jak dotychczas pięć lat. Równocześnie nie nastąpi obniżenie poziomu ani zmniejszenie zakresu egzaminu. Rozporządzenie ma również na celu usprawnienie pracy Komisji Egzaminacyjnej dla Aktuariuszy. Resort finansów zapewnia, że system oceny dwóch części egzaminu aktuarialnego (modelowanie i zarządzanie ryzykiem zakładu ubezpieczeń) stanie się bardziej obiektywny.

Rozporządzenie stanowi odpowiedź na aktualną sytuację związaną ze stanem epidemii oraz na zapotrzebowanie rynku pracy dla aktuariuszy w Polsce - podkreślono w komunikacie.

Przypomnijmy, iż każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek powołania aktuariusza. W przypadku ubezpieczeń na życie jest on odpowiedzialny za kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, z kolei w przypadku ubezpieczeń majątkowych i osobowych towarzystwa muszą obowiązkowo zamieścić jego opinię w sprawozdaniu rocznym. W rzeczywistości firmy ubezpieczeniowe zatrudniają więcej niż jednego aktuariusza z uwagi na skalę prowadzonej działalności oraz mnogość zadań.

Źródło: MF / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA