fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Sondaż: Prezydent kontra szef MON. Kto ma rację?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Andrzej Duda czy Antoni Macierewicz? Kto ma rację w sporze o blokowanie nominacji generalskich? Większość Polaków nie ma wątpliwości - pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

Na początku października BBN poinformowało, że do prezydenta wpłynęło z Ministerstwa Obrony Narodowej 14 wniosków o awans na stopnie generalskie. Szef BBN Paweł Soloch przyznał, że "prezydent kwestię nominacji wiąże z otrzymaniem pełnej informacji ze strony ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, dotyczącej kwestii kadrowych, ale także rozwiązań systemowych". Między BBN a MON są różnice poglądów w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia wojskiem. Dotyczą one m.in. prerogatyw prezydenta i samych struktur.

Wiceszef MON Michał Dworczyk zapewnił, że polityka kadrowa MON jest "przemyślanym i długofalowym procesem, który realizuje kierownictwo MON". "Natomiast jeśli chodzi o awanse, to rzeczywiście czekamy na decyzję pana prezydenta" - dodał. 

- Nie spodziewam się, żebyśmy na jedenastego (listopada) mieli szykowaną jakąś uroczystość dotycząca nominacji generalskich - minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. 

Ponad połowa badanych uważa, że w sporze o blokowanie nominacji generalskich rację ma prezydent Andrzej Duda. Jedynie 8 proc. wskazuje, że rację ma w tej sprawie szef MON Antoni Macierewicz. Ponad 40 proc. badanych nie ma opinii w tej sprawie.

- W podziale na płeć połowa kobiet nie ma żadnego zdania w tej kwestii, a 45 proc. wskazuje na rację prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród mężczyzn na rację prezydenta wskazuje 59 proc. badanych. Tego zdania są też częściej osoby powyżej 50. roku życia (59 proc.), ankietowani o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (76 proc.) oraz respondenci o dochodzie powyżej 5000 zł (65 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Z kolei Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w rozmowie z serwisem rp.pl podkreśla, że ci, którzy orientują się w sprawach bezpieczeństwa nie mają wątpliwości, że MON źle prowadzi sprawy wojska. - Zastanawia jednak duży procent ludzi nie zorientowanych w sprawach obronności. Ogromnym zadaniem jest zatem upowszechnianie wiedzy nt. bezpieczeństwa i krzewienie świadomości strategicznej Polaków – kwituje gen. Koziej. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA