Unijny Trybunał rozstrzygnął dziś skargę Komisji Europejskiej na zmiany wprowadzone w Polsce ustawą z 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. TSUE uznał, że prawo unijne naruszyły przepisy nowelizacji, które:
• różnicowały wiek emerytalny kobiet i mężczyzn pełniących funkcje sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów;
• obniżały wiek emerytalny sędziów sądów powszechnych;
• przyznały Ministrowi Sprawiedliwości dyskrecjonalne prawo do decydowania o przedłużeniu okresu czynnej służby sędziów.
Czytaj też:
TSUE: polskie przepisy o wieku emerytalnym sędziów i prokuratorów niezgodne z prawem Unii
Zdaniem Iustitii wyrok TSUE jest niezwykle ważny, choć przepisy, których dotyczy zostały zmienione przed jego wydaniem (KE nie wycofała wówczas skargi, gdyż jej zdaniem nie było jasne co z uprawnieniami kobiet - sędziów, które przeszły w stan spoczynku przed nowelizacją zakwestionowanych dziś przepisów). W ocenie stowarzyszenia wyrok TSUE jest gwarancją, że ani Polsce, ani w innym kraju UE, nie zostaną wprowadzone przepisy prawne dotyczące stanu spoczynku, sprzeczne z prawem unijnym oraz zasadami nieusuwalności sędziów i niezawisłości sędziowskiej.
"Orzeczenie TSUE nie pozwoli władzy wykonawczej w krajach członkowskich na podejmowanie w przyszłości podobnych działań, umożliwiających systemowe podważanie niezależności sądów krajowych. Ponadto wyrok Trybunału daje podstawę do roszczeń odszkodowawczych dla sędziów, którzy na podstawie zaskarżonych przepisów zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku" - zauważa Iustitia.
Stowarzyszenie oczekuje, że takie odszkodowania zostaną dobrowolnie wypłacone sędziom, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku na podstawie przepisów zaskarżonych przez Komisję Europejską.