fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sztuczna inteligencja w sądzie postrachem prawników

123RF
Hubert Salik
Komputer jest w stanie przewidzieć poprawnie ok. 79 proc. werdyktów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – twierdzą badacze z uniwersytetów Londynie, Sheffield i Pennsylvanii. Stworzyli oni algorytm, który „zastępuje" sędziego.

Zespół naukowców skupił się na trzech artykułach Konwencji Praw Człowieka, dotyczących zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu oraz wolności sumienia i wyznania. Wybrano je głównie dlatego, że dotyczącą podstawowych praw, ale też z powodu dużej liczby publikacji. Uczący się program zasilono identyczną ilością spraw zakończonych zarówno złamaniem poszczególnego artykułu, jak i zakończonych wyrokiem, iż dane prawo nie zostało złamane.

Algorytm popełniał błędy głównie wtedy, gdy występowały dwie podobne sprawy, w których werdykty z powodu różnych niuansów prawnych danych postępowań były różne.

- Sztuczna inteligencja to ostatnio popularny temat. Nie uważamy jednak, by mogła zastąpić w niedalekiej przyszłości sędziów i prawników. Pozwoli jednak znajdować wzorce w sprawach, które prowadzą do pewnych orzeczeń – podkreślił Dr Nikolaos Aletras z University College w Londynie.

Coraz więcej kancelarii sięga po rozwiązania AI. Ostatnio firma Baker& Hosteler, zajmująca się głównie prawem upadłościowym, zdecydowała się skorzystać z Rossa, wykorzystującego rozwiązania IBM Watson.

–hubs, bbc

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA