Hubert Salik

Hubert Salik

Redaktor magazynu

Publicysta ekonomiczny, fan NBA

Nowe technologie to tylko narzędzia w ludzkich rękach

Pokładamy wiarę w tymt, że każda nowa technologia przyniesie nam postęp. Ale wraz z nim przychodzi rozczarowanie, bo nie tak wyobrażaliśmy sobie jego konsekwencje. Zapominamy, że technologie nie żyją własnym, niezależnym życiem – to nasza natura decyduje o tym, jak zostaną wykorzystane.

"Corps à corps. Historie fotografii”: Tożsamość zaklęta w zdjęciach

Jesteśmy uwięzieni w swoich twarzach i gestach. Splątani historiami, które nas stworzyły lub zniszczyły. Jeśli nie potrafimy uchwycić istoty samych siebie, może zrobi to za nas obiektyw aparatu?

Posłuchaj, Plus Minus: ESG – wielka ściema czy nadzieja na naprawę kapitalizmu?

Dlaczego korporacje coraz częściej promują wartości kojarzone dotychczas z kulturową lewicą? Czy firmy poważnie traktują społeczną odpowiedzialność biznesu? I na ile zmiany wymuszane przez Brukselę mogą polepszyć naszą jakość życia? O tym rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik.

Eve Online: Tu wolno ci zmartwychwstać

Prawie 8 tysięcy systemów międzygwiezdnych, 10 milionów graczy z całego świata – największa galaktyka, jaką kiedykolwiek zasiedlił człowiek. Na początku maja skończy 20 lat. Witajcie w świecie Eve Online.

Jak uratować planetę, czyli naszą cywilizację

Między wiarą, ideologią i rzeczywistym zagrożeniem – czyli czym jest współczesny ekologizm. Lepiej się cofnąć i ograniczyć czy może wykonać skok do przodu i spróbować uratować planetę dzięki nowym, niskoemisyjnym technologiom? I czy da się zmienić dzisiejszy kapitalizm tak, by nasza konsumpcja przestała odbywać się kosztem natury? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński.

Hubert Salik: TikTokowi wyrasta kolejna głowa, czyli internauta w krainie smoków

Kolejny cyfrowy potentat wychodzi poza swoją branżę. Czy jednak działania TikToka to na pewno tylko biznes?

Miasta do zmiany. Jak smartfony pomogą nam je na nowo urządzić

Czym jest geotrapping i jak miejscy urbaniści mogą wykorzystać go do przeprowadzenia rewolucji, jakiej potrzebują polskie miasta? Dlaczego właściwie nigdy nie doczekaliśmy się prawdziwej polityki mieszkaniowej? I czy można mówić już o kryzysie polskiej idei samorządu? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński.

Starcie inteligencji: nasza kontra sztuczna

Słynny ChatGPT jest tylko jednym z narzędzi, które za chwilę mogą zrewolucjonizować naszą komunikację z komputerami. Ale jaka będzie ta sztuczna inteligencja? Samoucząca się i świadoma czy ściśle zaprojektowana przez człowieka? I kto ma więcej racji: technooptymiści czy technopesymiści? Rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński.

Nieładne słowo na „K”: Kryzys

Najsilniejsi w Europie, czy kraj z gospodarką o wiele bardziej zrujnowaną, niż się to wydaje jego mieszkańcom? Bezrobocie jedno z najniższych w Unii Europejskiej, ale widmo masowych zwolnień coraz wyraźniejsze. Kryzys gospodarczy coraz mocniej puka do naszych drzwi, ale czy uda się nam go przetrwać? Odpowiedzi szukają Michał Płociński i Hubert Salik, redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

Najgorsza strona internetu

Do czego wykorzystywane są nasze dane? Czy internet zbudowany jest na kradzieży? Czym jest infootyłość? Jak działa phising? Czym grozi zhakowanie Whatsappa? Co o nas wiedzą aplikacje sieci handlowych? O zagrożeniach, jakie niesie internet, rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik, redaktorzy „Plusa Minusa”.