Hubert Salik

Hubert Salik

Publicysta ekonomiczny, fan NBA

Na rowerach śladem polskiej armii

Ponad 15 tys. kilometrów, szlakiem polskiej armii, zamierzają przemierzyć śmiałkowie na rowerach w ramach wyprawy „Jednośladami Andersa”, która w ten weekend wyrusza z kazachskiej Astany.

Hubert Salik: Czy Elon Musk jest demokratą?

Twitter został uwolniony - ogłosił multimiliarder po przejęciu serwisu. Czy jednak ta nowa wolność, będzie lepsza od poprzedniej, czy może wręcz przeciwnie? Będzie taka, jak sobie tylko Musk wymarzy?

Koniec epoki spalinowej. Samochody staną się luksusem?

Od 2035 roku na terenie UE będzie obowiązywał zakaz rejestracji samochodów spalinowych. Konsekwencje tego rozporządzenia będą szczególnie widoczne w Polsce – to właśnie u nas zaraz po Luksemburgu przypada najwięcej samochodów na liczbę mieszkańców. Wysokie ceny samochodów elektrycznych mogą spowodować, że jeszcze więcej Polaków zostanie dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym. Czy samochód dla kasy średniej odchodzi właśnie do lamusa? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik.

Hubert Salik: Czy obecność na TikToku będzie korzystna dla PO i Tuska?

Partie i sami politycy mocno rozpychają się w mediach społecznościowych. Polski Twitter to już polityczne zoo. Teraz przyszedł czas na TikToka.

Jak odbudować Ukrainę?

Ukraina z trudem utrzymuje funkcjonowanie państwa. 40 proc. wpływów do budżetu pochodzi z podatków, pozostałe 40 proc. z emisji obligacji, a reszta od innych państw. Te kłopoty potęgują zniszczenia wojenne. Według różnych wyliczeń na odbudowę kraju po rosyjskiej agresji potrzebne będzie od 100 do 750 miliardów dolarów. Czy państwa Zachodu będą w stanie wyłożyć tyle pieniędzy? Z Marcinem Łuniewski, autorem „Plusa Minusa”, rozmawia Hubert Salik.

Pół Ameryki kocha Trumpa. Wielką Brytanię też czeka taka polaryzacja?

O ile monarchia była czynnikiem stabilizującym w Wielkiej Brytanii i całej Wspólnocie Narodów, o tyle tej stabilizacji politycznej po drugiej stronie oceanu nie widać. Otwartym pozostaje pytanie, czy te różnice w społecznym mirze i poziomie klasy politycznej nie były spowodowane tym, że po jednej stronie stała trwałość pisana przez setki lat, a którą utożsamiała Elżbieta II. Z drugiej strony mamy zaś państwo, które jest oparte przede wszystkim na nieograniczonej wolności jednostki – ocenia Hubert Salik w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Hubert Salik: Jak zrobić z własnego kraju pariasa

Wniosek o reparacje wojenne za zakończoną ponad 77 lat temu wojnę to kolejna próba budzenia ksenofobicznych demonów. I nie o pieniądze czy sprawiedliwość tu chodzi, ale o utrzymanie władzy.

Daniel Tammet: Liczba Pi jest jak poemat

W Pi zawarta jest każda kombinacja cyfr. Są w niej ukryte numery telefonów, kody kreskowe produktów, daty urodzin i śmierci – wszystko to tam jest.Rozmowa z Danielem Tammetem, pisarzem

Hubert Salik: Uber. Przemoc przyniosła sukces

Zapowiadając rewolucję, w której każdy mógł zarabiać na przewożeniu ludzi, i każdy mógł z przewozów korzystać, dzięki niższej cenie, Uber zamienił jedną patologię na drugą.

"Hustle": Od pucybuta do gracza NBA

Prosta historia o drodze na szczyt powinna uwieść wszystkich fanów koszykówki.