Hubert Salik

Hubert Salik

Publicysta ekonomiczny, fan NBA

Jak uratować planetę, czyli naszą cywilizację

Między wiarą, ideologią i rzeczywistym zagrożeniem – czyli czym jest współczesny ekologizm. Lepiej się cofnąć i ograniczyć czy może wykonać skok do przodu i spróbować uratować planetę dzięki nowym, niskoemisyjnym technologiom? I czy da się zmienić dzisiejszy kapitalizm tak, by nasza konsumpcja przestała odbywać się kosztem natury? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński.

Hubert Salik: TikTokowi wyrasta kolejna głowa, czyli internauta w krainie smoków

Kolejny cyfrowy potentat wychodzi poza swoją branżę. Czy jednak działania TikToka to na pewno tylko biznes?

Miasta do zmiany. Jak smartfony pomogą nam je na nowo urządzić

Czym jest geotrapping i jak miejscy urbaniści mogą wykorzystać go do przeprowadzenia rewolucji, jakiej potrzebują polskie miasta? Dlaczego właściwie nigdy nie doczekaliśmy się prawdziwej polityki mieszkaniowej? I czy można mówić już o kryzysie polskiej idei samorządu? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński.

Starcie inteligencji: nasza kontra sztuczna

Słynny ChatGPT jest tylko jednym z narzędzi, które za chwilę mogą zrewolucjonizować naszą komunikację z komputerami. Ale jaka będzie ta sztuczna inteligencja? Samoucząca się i świadoma czy ściśle zaprojektowana przez człowieka? I kto ma więcej racji: technooptymiści czy technopesymiści? Rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński.

Nieładne słowo na „K”: Kryzys

Najsilniejsi w Europie, czy kraj z gospodarką o wiele bardziej zrujnowaną, niż się to wydaje jego mieszkańcom? Bezrobocie jedno z najniższych w Unii Europejskiej, ale widmo masowych zwolnień coraz wyraźniejsze. Kryzys gospodarczy coraz mocniej puka do naszych drzwi, ale czy uda się nam go przetrwać? Odpowiedzi szukają Michał Płociński i Hubert Salik, redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

Najgorsza strona internetu

Do czego wykorzystywane są nasze dane? Czy internet zbudowany jest na kradzieży? Czym jest infootyłość? Jak działa phising? Czym grozi zhakowanie Whatsappa? Co o nas wiedzą aplikacje sieci handlowych? O zagrożeniach, jakie niesie internet, rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik, redaktorzy „Plusa Minusa”.

Na rowerach śladem polskiej armii

Ponad 15 tys. kilometrów, szlakiem polskiej armii, zamierzają przemierzyć śmiałkowie na rowerach w ramach wyprawy „Jednośladami Andersa”, która w ten weekend wyrusza z kazachskiej Astany.

Hubert Salik: Czy Elon Musk jest demokratą?

Twitter został uwolniony - ogłosił multimiliarder po przejęciu serwisu. Czy jednak ta nowa wolność, będzie lepsza od poprzedniej, czy może wręcz przeciwnie? Będzie taka, jak sobie tylko Musk wymarzy?

Koniec epoki spalinowej. Samochody staną się luksusem?

Od 2035 roku na terenie UE będzie obowiązywał zakaz rejestracji samochodów spalinowych. Konsekwencje tego rozporządzenia będą szczególnie widoczne w Polsce – to właśnie u nas zaraz po Luksemburgu przypada najwięcej samochodów na liczbę mieszkańców. Wysokie ceny samochodów elektrycznych mogą spowodować, że jeszcze więcej Polaków zostanie dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym. Czy samochód dla kasy średniej odchodzi właśnie do lamusa? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik.

Hubert Salik: Czy obecność na TikToku będzie korzystna dla PO i Tuska?

Partie i sami politycy mocno rozpychają się w mediach społecznościowych. Polski Twitter to już polityczne zoo. Teraz przyszedł czas na TikToka.