fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prezydent ma zdecydować, czy sędzia NSA może przejść we wcześniejszy stan spoczynku - wyrok NSA

Fotorzepa, Marta Bogacz
Fakt, że prezydent powołuje sędziów, nie znaczy, że inne czynności, np. stwierdzanie przejścia sędziego na wcześniejszy stan spoczynku, nie podlegają kontroli sądu administracyjnego.

To sedno orzeczenia mającego znaczenie dla zakresu prezydenckiej prerogatywy do powoływania sędziów oraz zakresu, w jakim przepisy ustawy o SN stosuje się do NSA.

4 kwietnia 2018 r. sędzia NSA Wojciech M., któremu brakował nieco do wieku emerytalnego, złożył prezesowi NSA oświadczenie, skierowane do prezydenta RP, o przejściu w stan spoczynku. Jako podstawę wskazał art. 111 § 2 ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie dzień przed jego wnioskiem i w art. 111 dopuszczała wcześniejsze przejście w stan spoczynku sędziów SN. W kwestiach nieuregulowanych odsyłała do odpowiedniego stosowania przepisów o SN.

Czytaj także:

Kancelaria Prezydenta RP w kilku pismach do prezesa NSA wyjaśniła, że sędzia NSA nie może skorzystać z tej ścieżki. Nie mając żadnej decyzji, sędzia złożył więc skargę na bezczynności prezydenta, domagając się zobowiązania go do wydania postanowienia o przejściu w stan spoczynku, zasądzenia od prezydenta grzywny i 20 tys. zł na rzecz sędziego jako swego rodzaju odszkodowania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zobowiązał prezydenta do wydania decyzji, ale odmówił zasądzenia żądanych kwot. Sędzia Agnieszka Łąpieś-Rosińska zgłosiła zdanie odrębne, uznając, że prezydent nie musiał wydawać postanowienia. Podobnie argumentował przed NSA pełnomocnik prezydenta mec. Krzysztof Kondrat, podkreślając, że w drodze indywidualnej skargi nie można ograniczać prezydenckiej prerogatywy powoływania sędziów.

NSA utrzymał werdykt WSA. Sędzia Małgorzata Rysz powiedziała w uzasadnieniu, że nie ma tu naruszenia prerogatywy prezydenta do powoływania sędziów, a takie sprawy jak stwierdzanie daty przejścia sędziego w stan spoczynku to czynności administracyjne i muszą podlegać sądowej kontroli.

Sędzia zaznaczyła, że wyrok NSA w żadnym razie nie wskazuje, jaką decyzję ma wydać prezydent, ale ma obowiązek ją wydać.

Sygnatura akt: II GSK 295/20

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA