Senat przystąpił właśnie do wyboru 36 ławników Sądu Najwyższego pierwszej kadencji, która rozpocznie się w dniu złożenia ślubowania przez ławników SN i zakończy 31 grudnia 2021 r.

Kandydaci na ławników SN zgłaszani są marszałkowi Senatu. Mogą ich zgłaszać stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, z wyłączeniem partii politycznych, a także co najmniej stu obywateli mających czynne prawo wyborcze.

Termin zgłaszania kandydatów upływa 24 maja 2018 r. Zgłoszenie wraz z dołączonymi dokumentami powinno dotrzeć do Kancelarii Senatu przed upływem tego terminu. Zgłoszenia należy składać osobiście albo za pośrednictwem kuriera lub poczty. Te, które dotrą po upływie wyznaczonego terminu, zostaną pozostawione bez dalszego biegu.

Jakie wymagania musi spełniać kandydat na ławnika Sądu Najwyższego? Otóż musi posiadać wyłącznie obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i publicznych; być nieskazitelnego charakteru; mieć ukończone 40 lat w dniu wyboru i nie mieć w tym dniu więcej niż 60 lat. Na tym nie koniec. Kandydat musi być także zdolny ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków ławnika i posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe. Z kolei nie może nim być np. osoba zatrudniona w SN ani w innych sądach oraz prokuraturze.