fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Wynagrodzenia asystentów sędziów o 200 zł w górę - projekt rozporządzenia

Fotorzepa, Piotr Nowak
"Solidarność" Pracowników Sądownictwa otrzymało do konsultacji projekt nowego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów.

Zgodnie z projektem rozporządzenia obecna dolna granica (3.000 zł) zostaje zwiększona do 3.200 zł , a granica górna zostaje podniesiona z 4.200 zł na kwotę 4.800 zł.

Rozporządzenie to w roku 2019 r. dla budżetu państwa koszt blisko 8,7 mln zł – jednak środki te zostały już zapewnione w budżecie w związku z zaplanowanymi podwyżkami wynagrodzeń zasadniczych o 200 zł na etat.

"Solidarność" Pracowników Sądownictwa zwracała się także do Ministra Sprawiedliwości wydanie rozporządzenia dotyczącego podniesienia wynagrodzeń starszych asystentów sędziów. Stanowisko starszego asystenta sędziego sądu powszechnego, dające po raz pierwszy możliwość awansu osobom, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski albo legitymują się 10-letnim stażem pracy (często spełnione są oba kryteria), nie zostało poparte podwyższeniem wynagrodzenia. "S" zwraca uwagę, że regulacja ta została wprowadzona w 2015 r. i mimo upływu prawie 3 lat kwestia wzrostu wynagrodzenia nie została uregulowana, co pozostaje niezrozumiałe i niczym nieuzasadnione (zwłaszcza biorąc pod uwagę kryteria, jakie musi spełnić osoba na stanowisku starszego asystenta sędziego, jej kwalifikacje, doświadczenie zawodowe).

Organizacja związkowa oczekuje, że stanowisko starszego asystenta nie pozostanie „honorowym" tytułem, a resort wprowadzi obowiązek zwiększenia tym doświadczonym pracownikom w granicach od 5.500 zł do 7.500 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA