Wielopłaszczyznowa aktywność w sieci wymusiła na nas posługiwanie się tzw. nickiem. Używamy go zwykle na różnego typu forach internetowych, czatach, portalach społecznościowych.
Aktywność w sieci nie ogranicza się jednak do wymiany poglądów. Dzięki serwisom internetowym możemy zrobić zakupy, dokonujemy płatności, zaciągamy różnego rodzaju zobowiązania i właśnie do każdej z tych czynności potrzebny nam jest ów nick. Do funkcjonowania w sieci potrzebny jest nam zatem identyfikator, dzięki któremu jesteśmy rozpoznawalni. Nick jest chroniony hasłem, co ma zapobiec podszywaniu się pod inną osobę. Standardem funkcjonowania w sieci jest występowanie danego użytkownika pod określonym pseudonimem – dzięki niemu jest on rozpoznawalny, identyfikowalny.
Czytaj także: Kradzież tożsamości - czy możemy czuć się bezpieczniej
Wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt II CSK 539/07) jednoznacznie wskazuje na ochronę prawną nazwy użytkownika na takiej samej zasad...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.