Reklama
Rozwiń

Sądy powszechne: czas na remanent - komentarz Marka Domagalskiego

Sądownictwo jest elementem państwa. PiS powinien się tym pogodzić i rozsądnie je reformować, a nie zadrażniać waśnie i hodować urazy. Czas na remanent sądowej polityki. To życzenia na rok 2021.

Aktualizacja: 06.01.2021 11:57 Publikacja: 06.01.2021 00:01

Sądy powszechne: czas na remanent - komentarz Marka Domagalskiego

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Na pytanie „Rz", czy PiS będzie wdrażał kolejne zmiany w sądownictwie, choć pięć lat jego rządów go nie usprawniło, prezes PiS ponowił powtarzane od dawna ogólnikowe zastrzeżenia do korporacji sędziowskiej, puentując, że „sądownictwo jako korporacja jest dziś praktycznie poza państwem".

To błędna diagnoza. Sądownictwo nie jest zwartym organizmem. Każdą sprawę – np. PiS kontra Wojciech Sadurski za nazwanie tej partii „zorganizowaną grupą przestępczą" (co uważam za ocenę bezprawną) – rozpatrują różne sądy i kilku sędziów. I to nie jest całe sądownictwo. Są wyroki sprawiedliwe, ale są też czasem niesprawiedliwe i głupie, czy to z niewiedzy czy z lenistwa sędziów, a może i z powodu politycznych uprzedzeń czy środowiskowej presji. Ale nie znaczy to, że sądownictwo jest jakimś obcym ciałem w państwie. Zresztą Jarosław Kaczyński wygrał niejedną sprawę przed sądami III RP, w różnych latach. Czy i one były poza państwem?

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem