fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

PiS szuka pomysłów na drugą część kadencji

Jarosław Kaczyński po raz kolejny przekłada termin kongresu PiS, ale nie mówi dlaczego.
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Dopiero w czerwcu partia zaprezentuje plan na drugą część kadencji.

Planowany na drugą połowę kwietnia kongres PiS został po raz kolejny przesunięty. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", jeszcze przed Wielkanocą prezes PiS Jarosław Kaczyński miał powiedzieć politykom partii rządzącej na posiedzeniu klubu: „Mam nadzieję, że uda się kongres przeprowadzić do rocznicy jego pierwszej części".

To oznacza, że planowane wydarzenie, na którym PiS ma zaprezentować nowe propozycje programowe, powinno odbyć się najpóźniej do początku lipca, bo jego pierwsza część odbyła się 2 lipca 2016 r. Jarosław Kaczyński, ogłaszając kolejne opóźnienie, nie powiedział jednak swoim posłom, jakie są tego przyczyny. Tym bardziej, że data ta była już wielokrotnie zmieniana.

Kilka tygodni temu mówiło się o 22 kwietnia jako dość prawdopodobnym terminie. Teraz najczęściej wskazuje się czerwiec.

Jak dowiedzieliśmy się od polityków PiS, przyczyny kolejnych przesunięć wynikają przede wszystkim z tego, że partia poszukuje terminu, który byłby najbardziej optymalny pod względem politycznym. Sprawy organizacyjne to najczęściej wskazywane przez naszych rozmówców przyczyny kolejnych opóźnień.

Dla przykładu w maju o optymalny termin – ze względu na długi weekend, ale i planowany przez PO marsz na początku miesiąca – może być trudno. Ale jak zastrzegają niektórzy politycy PiS w rozmowie z „Rzeczpospolitą", wydarzenia toczą się obecnie bardzo szybko. Jako przykład wskazywana jest sytuacja z ubiegłego tygodnia i błyskawiczne powołanie komisji ws. Bartłomieja Misiewicza.

Dlaczego kongres PiS jest tak ważny dla partii rządzącej? Prawo i Sprawiedliwość potrzebuje dużego wydarzenia, by móc przedstawić nowe propozycje programowe lub ewentualnie nawet szerszą rekonstrukcję rządu.

Pytanie o połączenie rekonstrukcji z kongresem jest jednak wciąż otwarte. Tym bardziej, że drugiej tak dobrej okazji przed sezonem wakacyjnym raczej już nie będzie.

Pierwotny plan zakładał, że kongres będzie poświęcony tylko sprawom programowym, być może także rozpoczęciu kolejnego etapu przygotowań do kampanii samorządowej. A po kongresie prezes Kaczyński ma wyruszyć w kolejny objazd Polski. Celem mają być dawne miasta wojewódzkie. W PiS trwa też przygotowywanie pomysłów, które mogłyby zapewnić partii polityczne paliwo na drugą część kadencji.

Posłowie PiS zwracają też uwagę, że ostatnio nie było forum, na którym Jarosław Kaczyński mówiłby o politycznych planach. Ostatnie posiedzenie Rady Politycznej PiS odbyło się 11 września, partia uzupełniła wtedy m.in. władze.

Od tego czasu PiS wybrał – też z wielomiesięcznym opóźnieniem – koordynatorów lokalnych, ale nie było żadnego dużego wydarzenia, które pozwoliłby partii zaprezentować nowy przekaz i nowe propozycje, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz partii. tprzemówienia na cyklicznych posiedzeniach Klubu PiS w Sejmie, ostatnia taka okazja zdarzyła się przy okazji głosowania ws. konstruktywnego wotum, wcześniej – przy rozpoczęciu kryzysu sejmowego. PiS nie zorganizował też w tym roku żadnego wyjazdowego posiedzenia klubu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA