Rodzice dzieci uprawnionych do alimentów skarżą się na duże trudności z wyegzekwowaniem od drugiego rodzica alimentów należnych dziecku. Krytykują efektywność postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komorników sądowych. Przy braku dobrej woli dłużnika alimentacyjnego, niezwykle trudno jest uzyskać dla dziecka świadczenia przyznane mu prawomocnym orzeczeniem sądowym - twierdzą skarżący.

O ocenę efektywności egzekucji komorniczej alimentów oraz zwrotu świadczeń alimentacyjnych, a także o ewentualne statystyki skuteczności poszczególnych sposobów egzekucji rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do samorządu komorniczego. Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek został też poproszony przez RPO Adama Bodnara o poinformowanie, czy w ramach samorządu komorniczego są prowadzone badania lub toczy się dyskusja na temat poprawy skuteczności egzekucji alimentów i czy były w nich rozważane postulaty organizacji społecznych, np. Stowarzyszenia Poprawy Spraw Alimentacyjnych Dla Naszych Dzieci. Chodzi o zniesienie progu dochodowego przy ustalaniu uprawnień do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, o zniesienie maksymalnej kwoty wypłacanego świadczenia, o zmianę art. 207 Kodeksu karnego poprzez rozszerzenie znamion przestępstwa znęcania się o „przemoc ekonomiczną" (w tym niepłacenie alimentów) oraz rozszerzenie pojęcia przestępstwa niealimentacji z art. 209 k.k., poprzez usunięcie przesłanek uporczywości oraz niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, a także o zmianę praktyki umarzania spraw o niealimentację przez prokuratury.

Przy okazji RPO zaprosił Krajową Radę Komorniczą do uczestnictwa w pracach Zespołu ds. Alimentów, który ma być powołany we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka. Celem tego zespołu byłoby podjęcie interdyscyplinarnej debaty w kwestii realizacji prawa dzieci do odpowiedniego poziomu życia i zapewnienia godnych warunków do rozwoju, z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych, socjologów, ekonomistów, przedstawicieli systemów penitencjarnych oraz ekspertów zajmujących się problematyką alimentacji. - Udział komorników byłby w pracach zespołu bardzo potrzebny – napisał Adam Bodnar do Rafała Fronczaka.