fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Karta Dużej Rodziny - zniżki na ferie

Adobe Stock
Zwiedzanie zamku, muzeów, odwiedzanie park trampolin, wyjścia do kina. To wszystko jest w zasięgu ręki, wraz z Kartą Dużej Rodziny. 28 stycznia ferie rozpoczęły się w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim. Potrwają do 10 lutego 2019 roku.

W całej Polsce Karta Dużej Rodziny to zniżki i ulgi udzielane przez ok. 5 tys. partnerów w ok. 22 tys. punktach całej Polski. To program, który dynamicznie się rozwija. Rośnie nie tylko liczba firm i instytucji, ale także rodzin, które mogą skorzystać z programu. I tak w woj. opolskim liczba wydanych kart wynosi 53 581, zachodniopomorskim – 84 115, dolnośląskim – 153 992, a w mazowieckim aż 408 072.

Muzea, zamki, kina

Z Kartą Dużej Rodziny można liczyć na zniżki z Zamku Książ. – Dzięki Karcie Dużej Rodziny dzieci mogą zwiedzać zamek w cenie 10 zł od osoby. To aż trzy razy taniej w stosunku do biletów ulgowych i z pewnością wielka oszczędność dla wielodzietnej rodziny – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu. – W akcji bierzemy udział właściwie od początku, podobnie jak wiele innych wałbrzyskich obiektów turystycznych. Tego typu inicjatywy są niezwykle ważne, ułatwiają dostęp do kultury rodzinom wielodzietnym, które, jak wiadomo, nie zawsze mogą sobie na to pozwolić. Właśnie w ten sposób staramy się wyjść im naprzeciw. Wraz z rosnącą popularnością samego zamku, z każdym rokiem rośnie również liczba osób, które korzystają z Karty Dużej Rodziny – dodaje.

W samym 2018 roku ze zniżki skorzystało 5 112 dzieci w bardzo różnym wieku, głównie uczących się tj. z podstawówki lub liceum. Dla nich oferta zamku jest szczególnie atrakcyjna, ponieważ potrafią już odczytywać dzieła kultury czy rozpoznawać style architektoniczne.

Oferta kulturalna w woj. opolskim oferta kulturalna obejmuje m.in. 6 placówek muzealnych i 2 kina, zachodniopomorskim odpowiednio 7 i 3, dolnośląskim – 13 muzeów i 12 kin, a w mazowieckim – 29 obiektów muzealnych i 6 kin. – W ciągu roku na Kartę Dużej Rodziny zwiedza około 150 osób dorosłych plus dzieci. Są to osoby zazwyczaj od 30 do 40 roku życia z dziećmi – mówi Małgorzata Tomczyk z Muzeum Piastów Śląskich. Cena biletu wynosi 5zł dla osoby dorosłej z kolei dzieci do 7 roku życia mają bilety bezpłatne a powyżej 7 roku w cenie 1 zł.

Przystępne ceny sprawiają, że muzea stały się otwarte dla rodzin wielodzietnych. Przykładowo 2018roku ze zniżki na KDR z Muzeum Fryderyka Chopina skorzystało 357 dzieci/młodzieży i 461 rodziców. W sumie muzeum odwiedziło 818 osób. Muzeum Fryderyka Chopina zdecydowało się przystąpić do KDR, ponieważ chciało zwiększyć dostępność muzeum dla rodzin wielodzietnych i umożliwić tej grupie odbiorców korzystanie z bogatej oferty edukacyjnej. Bilet w muzeum z KDR kosztuje pół ceny odpowiednio 6,5 zł i 11 zł.

Ferie z hygge

Z kolei bilet wstępu do Muzeum Narodowego w Szczecinie (odrębny do każdego gmachu) dla każdego posiadacza Karty Dużej Rodziny dostępny jest w cenie 3 zł. W ciągu ostatnich dwóch lat skorzystało z oferty 668 osób.

Muzeum prowadzi także zapisy na ferie dla dzieci w wieku 6–12 lat na spotkania realizowane na wystawie „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku". Cena za jedno spotkanie wynosi 10 zł. Czego dotyczą spotkania? Pojęcia hygge. - Duńskie słowo opisujące chwile szczęścia, ciepła i bliskości, które możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach. Podczas ferii dzieci nauczą się jak odnajdywać hygge, poprzez rysowanie, malowanie, wycinanie, eksperymentowanie i obserwowanie. Przy pomocy farb, mazaków, wycinanek a nawet śmieci, będziemy zastanawiać się i odkrywać, jak i o czym mówią do nas kształty, kolory i słowa. Poznamy również wyjątkowych artystów tworzących w różnych stylach sztuki XX wieku, które staną się dla nas inspiracją. Każdy warsztat zakończy się działaniami plastycznymi – zachęca muzeum.

Zniżki do kin także są atrakcyjne. Przykładowo w warszawskim Kinie Praha bilet na seans od poniedziałku do piątku do godz.16.55 kosztuje 16 złotych, a na seans od piątku od godz.17.00 do niedzieli – 19 zł. Z KDR można wybrać się także do kin w Siedlcach, Radomiu i Plocku.

Aktywnie w górach i obiektach sportowych

Poza tym woj. mazowieckim Karta Dużej Rodziny to aż 81 obiektów sportowych. Przykładowo 10 proc. KDR w Warszawie i Szczecinie można odwiedzić Papugarnię Carmen. Z kolei na 10 proc. rabat na wszystkie bilety w ciągu całego tygodnia mogą liczyć osoby, które wybiorą się do Parku Trampolin w Szczecinie. – Zdecydowaliśmy się wziąć udział w programie KDR, aby umożliwić korzystanie z atrakcji naszego Parku Trampolin wszystkim dzieciom. Wiek dzieci korzystających ze zniżek ramach KDR jest dość zróżnicowany, od trzech do piętnastu lat. Zniżka dotyczy wejść indywidualnych i wynosi 10 proc. – mówi Paulina Adamczyk z Fun Jump Struga ze Szczecina.

Aktywnie można spędzić także czas w górach. W sezonie zimowym wstęp do Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatny. Osoby posiadające kartę mogą liczyć także na 100 proc. upust w sezonie turystycznym od maja do października, w tym na trasy turystyczne po Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach. Liczba osób korzystających z KDR na terenie PNGS sięga 10 tysięcy rocznie.

Zniżki w podróży

Osoby, które w trakcie ferii wyjeżdżają z miast, mogą skorzystać ze zniżek u przewoźników. W 2 klasie w wybranych pociągach PKP Intercity jest 30 proc. zniżki na przejazdy jednorazowe, przy czym przejazd muszą odbywać jednocześnie minimum 2 osoby. Zniżka łączy się z ustawowymi ulgami.

Poza tym u przewoźników kolejowych obowiązują 37 proc. zniżki na bilety jednorazowe oraz 50 proc. na bilety miesięczne dla rodziców i małżonków rodziców. KDR nie zmieniła ulg ustawowych dla dzieci, ponieważ ulgi ustawowe na przejazdy kolejowe dla dzieci, młodzieży i studentów obowiązują już od dawna. Jest to w przypadku dzieci i młodzieży: 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne, oraz w przypadku studentów – 51 proc. zarówno na bilety jednorazowe, jak i miesięczne. Ponadto Przewozy Regionalne oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny zakup pierwszej REGIOkarty rocznej w cenie 140 zł (cena normalna wynosi 175 zł). REGIOkartę należy zakupić dla każdego członka rodziny. Posiadacz REGIOkarty może kupić bilet według taryfy RAZEM, co w przypadku nabycia biletu jednorazowego pozwala obniżyć cenę do 30 proc., a w przypadku biletu miesięcznego do 15 proc. Posiadacz REGIOkarty ma możliwość nabywania tańszych biletów na przejazdy na trasach obsługiwanych przez Przewozy Regionalne, Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie. Zniżki oferowane przez Przewozy Regionalne łączą się z ustawowymi ulgami. Także Koleje Wielkopolskie oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny możliwość nabycia Karty Wielkopolskiej ze zniżką 20 zł od ceny nominalnej.

Na terenie całego kraju można skorzystać z rabatów, jakie oferują przewoźnicy oraz stacje paliw (Circle K, Orlen, Shell, Lotos).

Źródło: MRPiPS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA