Ranking Kancelarii Prawniczych 2020: Kancelaria Gessel nagrodzona, Lech Obara i Współpracownicy wyróżnieni w konkursie Pro Bono

Pomagają młodym ludziom w kryzysie, wspierają Ośrodek KARTA i polską sztukę współczesną – Kancelaria Gessel została w tym roku nagrodzona w konkursie Prawnik Pro Bono. Jej poważnym konkurentem okazała się olsztyńska kancelaria Lecha Obary, znana m.in. z pomocy dla pracowników sieci handlowych oraz walki z fałszowaniem polskiej historii.

Aktualizacja: 27.07.2020 19:13 Publikacja: 27.07.2020 17:45

Foto: materiały prasowe

Te dwie kancelarie wybrała spośród kilkudziesięciu zgłoszeń kapituła konkursu, w której skład wchodzi przedstawiciel Centrum Pro Bono przy Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz dwoje przedstawicieli redakcji „Rzeczpospolitej". Czym nas ujęli nagrodzeni prawnicy?

Bezdomni i sztuka

– Nie mamy spisanej polityki pro bono, nie przyznajemy naszym pracownikom „regulaminowych" punktów ani nagród za takie zaangażowanie – przyznaje Marcin Macieszczak, wspólnik zarządzający w Kancelarii Gessel, radca prawny. – Wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś naprawdę chce pomagać, to zrobi to z własnej inicjatywy. Staramy się jednak docenić i pielęgnować zaangażowanie naszych prawników w tym obszarze.

Od pracowników Kancelarii wyszła inicjatywa pomocy Fundacji Po Drugie. Prawniczki Maria Dudzińska, Joanna Kisielińska-Garncarek oraz Barbara Tomczyk doradzają podopiecznym Fundacji nieprzerwanie od 2017 r. Pomoc skierowana jest do młodych osób (18–25 lat) w kryzysie: bezdomnych, dotkniętych przemocą, uzależnionych, zadłużonych. Prawnikom Gessel udało się pomóc m.in. wychowance domu dziecka w odzyskaniu władzy rodzicielskiej, przeprowadzić upadłość konsumencką, zamienić karę pozbawienia wolności na dozór elektroniczny, uregulować kontakty młodej matki z jej małoletnią córką czy też sprawnie przeprowadzić sprawy rozwodowe podopiecznych fundacji.

Mecenas Macieszczak podkreśla zaangażowanie Kancelarii w pomoc dla Ośrodka KARTA, prowadzącego największe w Polsce archiwum społeczne XX wieku.

– To wyjątkowa organizacja pozarządowa. Dokumentują polskie losy, zgromadzili potężny zbiór świadectw historycznych: fotografii, dokumentów, listów, dzienników. Współpracować zaczęliśmy w 2018 r. przy programie rocznicowym Ośrodka KARTA „Nieskończenie Niepodległa", zwieńczonym ukazaniem się „Księgi stulecia niepodległości". Byliśmy partnerem tego programu. W tym roku Ośrodek KARTA wraz z ministrem kultury powołali do życia Centrum Archiwistyki Społecznej. To już instytucja państwowa – instytucja kultury. Nasz prawnik mec. Michał Boryczka pomógł Ośrodkowi uregulować wzajemne relacje z resortem przy powstaniu CAS – wyjaśnia mec. Macieszczak.

Ciekawym, i jakże odmiennym, doświadczeniem dla prawników jest współpraca z Google Campus Warsaw – inkubatorem i akceleratorem dla startupów. Zanim zaczną one wcielać w życie swoje oryginalne pomysły biznesowo-społeczne, bardzo potrzebują porad mentoringowych specjalistów z różnych dziedzin, m.in. prawników. I prawnicy Gessel, zwłaszcza mec. Michał Bochowicz, takiej pomocy im udzielają.

Sam Marcin Macieszczak pomógł z kolei zebrać pieniądze na program monitorowania spraw sądowych zakładanych przeciwko uczestnikom zgromadzeń publicznych, a prowadzony przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Jego efektem jest raport HFPC „Wolność zgromadzeń w praktyce polskich sądów".

Obszarem systemowego społecznego zaangażowania kancelarii Gessel jest wsparcie dla polskiej sztuki współczesnej. Ma ono swoje źródło w osobistej pasji mec. Beaty Gessel-Kalinowskiej vel Kalisz, założycielki kancelarii uhonorowanej odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Kancelaria powołała dwie fundacje: Gessel dla Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Gessel dla Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Działają na rzecz powiększania kolekcji dzieł sztuki współczesnej i wspierania artystów. Fundacja Gessel dla Muzeum Narodowego zgromadziła ponad 200 prac. Aktualnym, flagowym projektem Fundacji Gessel dla Zachęty jest program stypendialny dla młodych badaczy i teoretyków sztuki o nazwie ±?Zachęta – obecnie trwa jego VI edycja. Obie fundacje prowadzi zatrudniony przez kancelarię znawca sztuk, a kancelaria oprócz dostarczania środków finansowych zapewnia kompleksową obsługę prawną fundacji.

– Nie bez powodu motto naszej kancelarii to „art of effectivness" – dodaje mec. Macieszczak.

Strategia litygacyjna

Radca prawny Lech Obara to człowiek instytucja, do którego przychodzą ludzie z ulicy, skrzywdzeni przez pracodawców, urzędników, sądy. Często ze sprawami, na które wielu prawnikom szkoda czasu, bo nie są dochodowe.

– Powtarzam młodym prawnikom: nie myślcie wyłącznie o pieniądzach. Zróbcie coś dla innych. Pieniądze i tak się pojawią – mówi mec. Obara.

Jego olsztyńska kancelaria stała się znana, gdy zajęła się roszczeniami pracowników sklepów Biedronka wobec zagranicznego właściciela sieci. Pierwsze wygrane procesy zachęciły kolejnych pracowników. Sprawy te nadal są na wokandach. O pomoc do prawników z Olsztyna zwrócili się także ajenci Żabek z całej Polski. Nieświadomi skutków podpisywali z właścicielem marki niekorzystne dla siebie umowy, a wraz z nimi weksle in blanco. Ich skutkiem było przyjęcie na siebie rzekomych długów wobec sieci. Kancelaria Lecha Obary próbuje wykazać przed sądami, że kierownicy Żabek nie byli równorzędnymi partnerami umowy cywilnoprawnej (franczyzy), lecz pracownikami sieci. A w stosunkach pracowniczych weksle in blanco nie mogą być stosowane.

– Te sprawy to element strategicznej litygacji, którą praktykujemy w naszej kancelarii. Dążymy do uzyskania orzeczenia, które przełoży się na inne podobne sprawy. Dzięki temu i strony sporu, i sądy zaoszczędzą czas. Za pośrednictwem zaprzyjaźnionych posłów sygnalizujemy też, które przepisy się nie sprawdzają i trzeba je poprawić – wyjaśnia Lech Obara.

Satysfakcja i rozpoznawalność

Hołubionym dzieckiem mec. Obary jest Stowarzyszenie Patria Nostra, które przeciwdziała fałszowaniu historii narodu polskiego. Chodzi przede wszystkim o rozpowszechniane przez zagraniczne media nieprawdziwe informacje o uczestnictwie Polaków w tworzeniu obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Kancelaria Lech Obara i Współpracownicy zapewnia stowarzyszeniu bezpłatną obsługę prawną i wsparcie merytoryczne, reprezentuje w procesach sądowych w Polsce i w Niemczech.

Z innych spraw pro bono warto wymienić pomoc wdowie po rolniku, który zginął przygnieciony przez drzewo, gdy pracował dorywczo przy wyrębie lasu. Kobieta i trójka niepełnosprawnych synów nie otrzymali odszkodowania z KRUS, bo wypadek miał miejsce poza gospodarstwem rolnym. Do odpowiedzialności nie poczuwa się także przedsiębiorstwo, które zleciło wyręb. Kancelaria Lecha Obary sporządziła opinię przedstawiającą możliwe kroki prawne, wystąpiła z wnioskiem o wznowienie umorzonego postępowania karnego i wezwała Zakład Usług Leśnych w Szczytnie do próby ugodowej.

Czasami współpracownicy mec. Obary muszą naprawiać błędy kolegów po fachu i sądów. Tak było w przypadku młodej kobiety, która w 2007 r. uległa wypadkowi na gminnym basenie i doznała poważnego urazu kręgosłupa, a w efekcie – porażenia kończyn. Błędy popełnione przez adwokata z urzędu sprawiły, że kobieta nie uzyskała odszkodowania od gminy. Teraz walczą o nie prawnicy Lecha Obary.

Jaką korzyść ma kancelaria z podejmowania się spraw, na które inni prawnicy rzadko spoglądają?

– Oprócz satysfakcji, na pewno ogromną rozpoznawalność. Ale koszt kancelarii jest duży. Niejeden proces trwa pięć–sześć lat, przez ten czas płacę pensje prawnikom, choć przecież na tych sprawach nie zarabiam – mówi mec. Obara i wymienia osoby zaangażowane w taką pomoc: Iwona Dobkowska, Kamil Nowacki, Alicja Przewłocka, Otylia Roman, Szymon Topa, Przemysław Zacharski.

Obu kancelariom serdecznie gratulujemy!

Pełne wyniki rankingu publikujemy w specjalnym dodatku do wydania „Rzeczpospolitej" i na rp.pl oraz na stronie, która prezentuje wyniki rankingu w ujęciu historycznym: rk.rp.pl .

Polecamy:

Rynek usług prawniczych 2019/2020 - raport przygotowany z okazji 18. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych (POBIERZ PDF)

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego