Finał IV edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

22 uczniów szkół podstawowych, ostatnich klas gimnazjów oraz uczniów szkół średnich przystąpiło w środę 22 maja br. w Warszawie do rozgrywki finałowej IV edycji Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, zorganizowanego przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.

Aktualizacja: 28.05.2019 14:21 Publikacja: 28.05.2019 13:53

Finał IV edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

Foto: materiały prasowe

Ostatni – centralny etap IV edycji konkursu został przeprowadzony w siedzibie Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich 2/4/6 w Warszawie.

W tegorocznym konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej przy KRRP wzięło udział 426 uczniów z 83 szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych w całej Polsce.

Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 285 uczniów, w tym 223 ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz 62 ze szkół ponadpodstawowych. Do etapu centralnego przystąpiło 22 uczniów, w tym 14 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz 8 ze szkół ponadpodstawowych.

Uroczyste rozpoczęcie finału IV edycji Konkursu poprzedzone były wystąpieniami Rzecznika SN – SSN Michała Laskowskiego, Wiceprezesa KRRP – r.pr. Leszka Korczaka oraz Dyrektora Centrum Edukacji Prawnej – r.pr. dr Krystyny Babiak.

– Jest mi bardzo miło przywitać was, młodych ludzi, którzy startują w konkursie, bo to oznacza, że jesteście ciekawi świata, że chcecie poznać jakąś część rzeczywistości, że nie chcecie się ograniczać do wymagań szkolnych – tymi słowami powitał młodzież rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. – Po drugie jest mi miło przywitać organizatorów konkursu i wszystkie osoby zaangażowane w proces edukacji prawnej, bo wymaga to dużo społecznej pracy. Jest to bardzo ważne, bo edukacja prawna to dziedzina w ostatnich latach nieco zaniedbana i efekty tych zaniedbań widzimy na co dzień. Warto robić takie konkursy. Prawo jest narzędziem, które może temu służyć – dodał.

- Młodzież zrobiła krok w stronę swojej przyszłości – mówił na otwarciu Finału r.pr. Leszek Korczak, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych – Wszyscy są zwycięzcami, bo odważyli się postawić na wiedzę i tę wiedzę pogłębiać, a wiedza jest najważniejsza. W życiu mogą się zdarzyć różne zawirowania – można stracić majątek, zaczynać wszystko od początku, ale jeżeli ktoś ma wiedzę, to sobie z przeciwnościami losu poradzi. Posiadanie wiedzy powoduje to, że ludzie nie boją się zmian i mogę pracować we Wrocławiu, w Warszawie, Amsterdamie czy gdziekolwiek. Życzę wam, żebyście mogli wybrać sobie miejsce pracy w dowolnym miejscu świata. Skoro znaleźliście czas na edukację prawną, która nie daje żadnych punktów, zainwestowaliście w wiedzę i postanowiliście ją skonfrontować z innymi, to już osiągnęliście bardzo dużo.

Przed finałowym egzaminem uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie mieli możliwość zwiedzić gmach Sądu Najwyższego, poznać historię jego budowy i zasady funkcjonowania.

O godzinie 11.00 Finaliści przystąpili do centralnych eliminacji, odpowiadając na wylosowane pytania przed komisją. Każdy z uczestników mógł otrzymać maksymalnie od 0 do 20 punktów za wypowiedź. Trzech uczestników z najlepszymi wynikami ze szkół podstawowych (i gimnazjów) oraz szkół ponadpodstawowych uzyskało tytuł laureata, a pozostałe osoby zostały finalistami Akademii – Konkursu. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne oraz rzeczowe, finaliści zaś dyplomy i nagrody rzeczowe.

Laureaci IV edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie Centrum Edukacji Prawnej, rok szkolny 2018/2019

Kategoria: szkoły podstawowe i gimnazja:

1. miejsce: Jakub Fortuna (Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO w Poznaniu; województwo wielkopolskie)

2. miejsce: Weronika Woźny (Szkoła Podstawowa nr 34 w Łodzi; województwo łódzkie)

3. miejsce: Weronika Korcala (Szkoła Podstawowa Nr 9 w Toruniu; województwo kujawsko-pomorskie)

Kategoria: szkoły ponadpodstawowe

1. miejsce: Kinga Szymańska (Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej; województwo warmińsko-mazurskie)

2. miejsce: Mateusz Kaik (II Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu; województwo wielkopolskie)

3. miejsce: Paweł Sarzyński (II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni;województwo pomorskie)

Ostatni – centralny etap IV edycji konkursu został przeprowadzony w siedzibie Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich 2/4/6 w Warszawie.

W tegorocznym konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej przy KRRP wzięło udział 426 uczniów z 83 szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych w całej Polsce.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP